Když procházíte se sportovcem rehabilitací poranění předního zkříženého vazu(LCA), je zde několik věcí, které musíte brát na zřetel, abyste se ujistili, že je dotyčný sportovec v dostatečném stavu, aby se vrátil zpět ke sportu, ale také, abyste maximálně snížili riziko opakovaného zranění daného či i druhého kolene.
I přes to, že zaměření na kolena není moje specializace, prošlo mi v rámci funkční diagnostiky a testování a následné nápravy celkem dost amatérských I profesionálních sportovců, kteří chtěli řešit svůj návrat do výkonu. Bohužel velice často se stávalo to, že I když operace a počátky rehabilitace většinou neproběhli špatně, celkový průběh nebyl ideální. Nedokončená rehabilitace a následné uvolnění k navrácení k výkonu může tedy vést k opětovnému zranění, což může být mnohdy pro takového sportovce naprosto fatální a může skončit koncem kariéry. Bohužel jsem toto během v rámci své praxe zažil již 2x u dobrých sportovců.
To, co je v rámci návratu důležité a chtěl bych zdůraznit, je jak stabilita kolene, síla a vytrvalost hamstringů a lýtek, síla a vytrvalost kvadricepsů, ale také plyometrie a obratnost a v neposlední řadě připravenost psychická. Toto jsou body, na které se celkově často zapomíná a sportovec se brzo propouští z rehabilitace, možná s domněním, že někdo jiný či on sám bude v dalších bodech pokračovat. Možná ano, ale většinou se tak neděje, protože takový mechanismus v týmech moc nefunguje a není tam moc povědomí co dělat a daný sportovec sám neví co má dělat.
U těchto sportovců, kteří přijdou určitou dobu po operaci, kdyby již měli být v plném návratu do specifické sportovní přípravy či jsou v době, kdy by toto mělo probíhat, provádím několik testů, kde zjišťuji, v jaké stavu je jak koleno, tak oni sami celkově, co se týká i schopností a psychiky. Zde ukážu 2 testy, které se mi velmi osvědčili v praxi a zároveň mají dobrou vědeckou podporu.
DŘEP NA JEDNÉ NOZE
Jedna ze složek, která se zdá být velmi důležitá v rámci rehabilitace je síla kvadricepsů. Konkrétně rozdíl v síle kvadricepsu mezi operovanou a zdravou končetinou. To však platí v případě, že druhá končetina je sama o sobě v dobrém stavu. Velmi často zrovna u tohoto testu můžete zjistit, že sice “zdravá” noha je na tom o něco lépe, ale funkční kapacita rozhodně není dostatečná.
Ve studii zde (Grindem, Snyder-Mackler, Moksnes, Engebretsen a Risberg, 2016) autoři zjistili, že 33% hráčů, kteří se vrátili ke sportu s LSI (Index symetrie končetiny) <90%, utrpělo další zranění kolene během příštích 2 let po jejich návratu ke sportu, zatímco pouze 12% utrpělo další zranění kolene během 2 let. Autoři dále zjistili, že na každých 1% LSI méně než 90% odpovídalo 3% zvýšenému riziku dalšího poranění kolene během 2 let; v praxi to znamená, že pokud se sportovec rozhodl vrátit se ke sportu s 80% LSI, nese o 30% zvýšené riziko budoucího opětného zranění kolene ve srovnání s někým, kdo se vrátil ke sportu s 90% LSI.
Dřep je jedné noze je velmi efektivní test, který můžete efektivně použít jak v rámci rehabilitace předního zkříženého vazu( LCA), tak prevence zranění jak test daného stavu. I když se samotný test používá především v rámci 90° úhlu, já na začátku provádím 60° rozsahu pohybu.
Dřepy jsou jedním z běžných cvičení předepsaných pro rehabilitaci LCA. Nedávná biomechanická studie však ukázala, že pacient bude kompenzovat neoperovanou nohu od svého operovaného kolena po dobu nejméně 5 měsíců po operaci a je jedno, že provádí dřep s vlastní váhou těla (Sigward, Chan, Lin, Almansouri a Pratt, 2018 ). Tato studie zjistila, že po 3 měsících pozorování pacient přenášel velkou váhu na neoperovanou nohu a tedy často dochází ke zranění či problému u druhé nohy. Tedy jak pro rehabilitaci, tak pro testování je podstatná práce na jedné noze než na obou končetinách.
V rámci tohoto testu dřepu na jedné noze posuzujete jak sílu a vytrvalost, tak stabilitu a motorickou kontrolu po operaci LCA. Je to jeden z testů, který posoudí jak stav kolene, tak může ale I posloužit na zjištění problému v oblasti kyčlí. V testu můžete použít jak židli, kam si ještě na zvýšení něco podložíte či použijete nějaký box.
Daný cvičenec začne provádět dřep na jedné noze, kdy je excentrická fáze pomalejší, kontrolovaná a sportovec by měl provést 22 dřepů. Posuzujete jak počet opakování, tak kontrolu/ stabilitu pohybu kolene, ale i kyčle a trupu.
Studie (Culvenor et al, 2016) zjistila, že neschopnost provést daný počet dřepů na jedné noze vedl k vyššímu riziku osteoartritidy a možnému opakovanému zranění. Ve studii pacientů s rekonstruovanou LCA měli ti, kteří mohli dělat alespoň 22 dřepů, lepší kvalitu života související s koleny 1 a 3 roky po operaci než ti, kteří nemohli dělat 22 opakování. Samozřejmě můžete zkusit jít I na mnohem větší číslo opakování, 22 je jen určitým způsobem ověřené základní číslo, kterého se můžete v základě držet.
Další studie (Fukunaga et al 2019) nám sděluje, že 3 až 6 měsíců po zranění LCA dochází k výrazné slabosti kvadricepsu a je tedy nutná dostatečná síla.
Studie zde ( Michael P. Hall 2015) nám jasně říká, že do 6 měsíců by se měl rozhodně sportovec vracet k neomezené aktivitě a i tento test dobře ukazuje možné opětovné riziko zranění, tedy jestli sportovec je připraven či není.
Studie zde (Crossley KM 2011) nám sděluje, že dřep na jedné noze je i spolehlivým nástrojem dysfunkce v oblasti kyčle. To je pro nás velice důležitým vodítkem, protože často je vše provázeno dysfunkcí v oblasti kyčle, kdy vše může být spojeno s FAI či oslabenou abdukcí, flexí a omezenou rotací kyčle, především vnitřní rotací, která může snadno vést k opětovnému zranění. Jak chápete správně, test jako tento můžeme používat I jako prevenci možného zranění, protože nám může říct mnoho informací a předejít zranění je nejdůležitější cíl jakéhokoliv trenéra a fyzioterapeuta.
Tedy sám používám dřep na jedné noze na box jak jako test, tak I jako preventivní cvičení, které může zlepšit stav, protože často chybí v oblasti síla/ silová vytrvalost kvadricepsu, což může souviset jak s LCA, tak jinými problémy v oblasti kolene a kyčle vyvolávající bolest atd. Nejdříve ale používám často kolem 60° rozsahu pohybu dřepu jako na videu I když konečný cíl je 90°. Z mé zkušenosti je to zpočátku bezpečnější a jste schopni efektivněji dojít k výsledku.
Na co byste měli také přihlížet je jak motorická kontrola, tak výše laterální stability, která velmi souvisí s problémem (Trullson et al 2015). Tedy častá kompenzace při testu je vychýlení trupu, což může souviset jak s kolenem, tak kyčlí na dané straně.
SKOK NA JEDNÉ NOZE
Další test, který provádím rozhodně o dost déle je skok na jedné noze do dálky / hop test . Jak je tento test nejčastěji používán k účelu prověření kolene po operaci viz. studie zde ( Abrams et al 2014), tak je velmi důležité při návratu mít test, kde dochází ke skákání. Navíc práce na jedné noze je ve většině týmových sportech velmi specifická a zjistíme zde více rozdíl mezi oběma dolními končetinami.
Další studie zde (Logerstedt at el 2012) uvádí, že skok na jedné noze do dálky provedeném 6 měsíců po rekonstrukci ACL mohou předpovídat pravděpodobnost úspěšného či neúspěšného výsledku rehabilitace. Z hlediska zkušeností a věrohodnosti testu jsem také vložil tento test do konceptu 3S diagnostiky, protože je to jak velmi rychlý test, tak je věrohodný a specifický pro sport.
Test provedete tak, že sportovec stojí na značce, kde provádí skok nejdříve “zdravou” nohou a to 3 skoky za sebou. Počítá se pouze kvalitně provedený skok, tedy že doskočí stabilně do jednoho místa a nedochází k dvojskoku a nedochází k velké nerovnováze/ nestabilitě, kdy by došlo k dotyku rukou země. Poté se počítá nejdelší skok v místě dopadu paty. Hodnotí se také ale jak délka skoku, tak způsob a nastavení dopadu.
Poté skáče sportovec druhou operovanou končetinou, kde hodnotíte délku/ intenzitu doskoku a následně symetrii obou noh. Sledujete také výraznější nestabilitu kotníku a kolene, výraznou nestabilitu trupu a kyčlí. Sledujete také psychiku daného člověka u testu, jeho sebevědomí u skoku a také možnost bolesti u skoku. Velmi často totiž dochází již k tomu, že jak je skok na dané operované končetině více či méně kratší, tak především bývá velmi znát male sebevědomí a špatný psychický stav To je však často špatné znamení toho, že rehabilitace nebyla celistvě a kvalitně provedena či jak se říká dotáhnuta do konce a v oblasti chybí stabilita, síla a plyometrie, což způsobí dostatečný pocit I psychický, že si daný sportovec již věří k pohybu. Tedy jde jak o zlepšení celkového stavu do dostatečné progrese, tak o celkový psychický stav, který může v rámci nejistoty vést k opětovnému zranění.
Výsledek, který byste měli dosáhnout u operované končetiny je zde:
Po 4 měsících:
Muž 137 cm
Žena 121 cm
Po 6 měsících:
Muž 149cm
Žena 133 cm
(Autor: Copyright © Martin Snášel /coretraining.cz 2020)