PŘETÍŽENÍ/ NATAŽENÍ ŠIKMÝCH BŘIŠNÍCH SVALŮ – PŘÍČINY A NÁSLEDKY

External-Oblique-Anatomy-for-ArtistsOblique internus a externus abdominis, o kterých bude především řeč, leží na přední a boční straně trupu. Vnitřní šikmý břišní sval je uložen hlouběji a je velmi propojen s Transverzem abdominis i vzhledem k funkcím. Šikmé břišní svaly jsou skupina svalů trupu, na které je kladen velký důraz. Není se čemu divit, nejen pro sportovce jsou velice důležité pro kontralaterální pohyby, úklony, rotace a antirotace a celkovou multiplexní stabilitu a rovnováhu. Tyto svaly také intenzivně fungují při zvedání těžkých předmětů a plyometrickém či rychlostním tréninku, tedy jsou stále pod velkým zatížením. V každém fitness centru je zaměření na břicho a celkově se všude vytváří domnění, že jde o svaly, které se musí jen posilovat. My se však podíváme na druhou stranu mince, tedy na to, co se stane, když dojde k přetížení či natažení těchto svalů a jak často můžeme jít všemu naproti chybným tréninkem či jinými faktory, které zapomínáme řešit. Je totiž velmi podceňováno to, jakým způsobem může docházet k narušení funkce core stability a často také dochází v domnění, že jde o svaly, které jsou stále oslabené, což je nesmysl.

Co může způsobit natažení/ přetížení šikmých břišních svalů?

 

Hned na začátku se podělím o vlastní příklad, který se mi stal zhruba před dvěma lety. Dělal jsem výstupy na box a protože jsem měl čerstvě koupený sandbag, nenapadlo mě nic lepšího, než si ho hodit přes rameno a začít cvičit. Bohužel jsem nějak neodhadl, že zátěž s nestabilním pískem bych měl počítat jinak než s pevnou zátěží. Pří jednom výstupu jsem se trochu pohnul do strany a ucítil bolest na straně trupu. Nešlo o nic vážného a v podstatě jsem celý trénink odcvičil. Poté však následovalo to, že se mi začala daná strana trupu stahovat, společně se stahoval m.quadratus lumborum a následně se problémAAEAAQAAAAAAAAEqAAAAJDU1M2UxYWRhLTcyNDQtNGE0YS04ZTgyLTU2NmM0NDlkZjU5OA přenášel na m.piriformis. V trupu jsem cítil větší dominanci m.rectus abdominis, která se tak ukazovala při všech možných cvičeních i běžných úkonech. Doktor nic nenašel a co se týká svalů neměl moc praktických znalostí. Snímek, který jsem si nechal udělat později, již nenašel nic podstatného, problémy však zůstávaly. Stažení a následné mírné bolesti se přenášey až do SI skloubení a při dřepech či jiných komplexních cvicích jsem se musel hodně rozcvičovat, abych předešel zhoršování situace. Vše se stalo chronické a odeznělo až poté, co jsem začal problém řešit změnou tréninku, větší pohybovou přípravou a spojením dalších faktorů, tedy důrazem na vhodný životní styl a odpočinek. To byl jen můj vlastní příklad, jak může snadno dojít k narušení funkcí core stability.

Tedy v mém případě to byla větší nestabilita spojená s váhou, která způsobila přetížení a natažení svalů. Cokoliv podobného hrozí u mnoha jiných pohybů a situací, za které jsou zodpovědné především šikmé břišní svaly. Jakýkoliv druh cvičení ve vysoké intenzitě, trhavé pohyby jako se provádějí sedy lehy, přemístění či hody, různá kopání a rány s kladivem, kde není velká kontrola. Druhy sportů jako je baseball, tenis, box a bojové groin-1sporty či golf. V neposlední řadě silové sporty jako vzpírání či silový trojboj, kde může dojít i třeba k mírné ztrátě kontroly či přílišnému přetěžování. Stručně řečeno, nadměrné zatížení a natažení či jakýkoliv typ poranění břicha či trauma spojené i např. s nemocí či stresem může způsobit nadměrné napětí v celé oblasti a následně ztrátu svalové koordinace, narušení core stability. Často tomu jdou sportovci sami naproti. Tedy desítky rotací s medicinbalem u těch, kteří již tak pracují s rotací či naopak žádná silová a funkční příprava na cvičení a následné velké zatížení, kde dojde k přetížení.

Jaké mohou být příčiny? Bude jich více, ale zmíním podstatné:1. Sezení dlouhou dobu ve zhroucené/ flekční pozici spojené následně se zatížením.

2. Zvedání těžkých předmětů, které nemáte pod kontrolou či přetížení s přílišných objemem/ intenzitou tréninku.
3. Intenzivní cvičení břišních svalů bez potřebné funkční a silové přípravy
4. Chybný dechový stereotyp spojený s držením těla, kde se dostávají šikmé břišní svaly do většího napětí
5. Přímé údery či nárazy do břicha, kde může dojít k mikroskopickým trhlinkám.
6. Příliš mnoho zatížení či zvýšené excentrické zatížení do rotace: veslování, pádlování, hrabání půdy, bowling, hokej, box… Zde může hrát roli již dané stažení v oblasti, tuhý hrudní koš s omezenou mobilitou a chybný silově-kondiční trénink apod.
7. Jakkýkoli typ chirurgického zákroku v břišní oblasti.

8. Stres, chronický kašel, …

9. Velká zátěž vynaložená při porodu či např. při zácpě. Často je vše spojeno s dalšími faktory např. chybným dýcháním, stresem, sedavým zaměstnáním.

Jak zjistit, že došlo k přetížení či natažení šikmých břišních svalů?1. Nepohodlí a ztuhlost na boční straně trupu s následným přenesením napětím do jiných části.
2. Jakýkoliv druh nepohodlí nebo píchavé pocity v močových cestách a oblasti třísel. U mužů stažení či bolestivost varlete může souviset s přetížením vnitřních šikmých břišních svalů. Stejně tak časté močení, křeče močového svěrače atd…
3. Dominance m.rectus abdominis z důvodu přetížení šikmých břišních svalů a TA a následnému oslabení.

4. Bolesti na boku u žeber v dolní části hrudníku při kašli či smíchu

5. Bolesti v zádech nebo do žeber během hlubokého dýchání.

6. Málokdo si uvědomuje jak slabost způsobená často přetížením souvisí s problémy s třísly, které jsou pro mnohé sportovce, kteří pracují v rotacích tak zákeřné a mnohdy tragické. Na tuto souvislost se často zapomíná a řeší se jen následky. Tento 6 bod budu ještě určitě řešit v nějakém menším příspěvku zvlášť.

Pokud jste zjistili některé tyto potíže, neignorujte příznaky a vše řešte s odborníkem.nadhazovač K lékaři běžte okamžitě, jestli dojde k prudké bolesti, která se objevuje i při chůzi, dojde k zarudnutí v oblasti atd. V případě, že došlo jen k přetížení či menšímu natažení, může se stát, že ani lékař či terapeut nemusí na nic přijít. Nejde jim to mít za zlé, mnohdy je velice těžké poznat, jestli byla první slepice či vejce, tedy co se skutečně v oblasti stalo a bylo skutečnou příčinou, když ani daný člověk si na nic nepamatuje přesného.

Samotné natažení se také dělí na akutní, což může být třeba po zvedu předmětu či chronické, kdy dochází opakovaně k přetížení. Dále se vše stupňuje na méně či více vážné dle postižení/ narušení svalových vláken.

ZávěrNatažení šikmých břišních svalů je velice časté i když se tomuto problému moc nevěnuje pozornost. Většinou totiž nevyžaduje lékařskou pomoc, ale bohužel podceněním problému vše může mít docela nepříjemnou dohru a vše se později velice komplikuje.

Jak situaci řešit je v základě jednoduché, složitější je spíše zjistit k čemu přesně došlo a na co klást důraz. Obecně řečeno v počátku dostatek odpočinku a regenerace/ tepelné procedury/ masáže, uvolnění šikmých břišních svalů a souvisejících oblastí. Následně Rollingzlepšení stabilizačních funkcí, dechového vzoru a zlepšení síly. Plné zotavení bohužel může trvat docela dlouho, od měsíce do dvou a mnohdy se může vše prodlužovat až na řadu měsíců. To většinou nastává hlavně u aktivních sportovců, kteří stále pokračují v činnosti a situaci dostatečně neřeší. Samozřejmě s tím souvisí i závažnost narušení vláken a další faktory, které je třeba brát v potaz.

V rámci prevence bych zdůraznil především dobře navržený silový a kondiční trénink. Postupnou progresi před zbytečnými skoky na větší zátěže. Velký pozor se musí dávat před aplikací nestability spojenou ještě ze zátěží či navrženou pro někoho, kdo sám není stabilní. Toto je vidět v každém fitness centru či tělocvičně. Tedy aplikace nestabilních ploch či zátěže nebo nedej bože obojího do sebe navíc pro ty, kteří na něco takového nejsou vůbec připraveni. Je to hloupé a nebezpečné, tedy pravý opak toho, co mají tito lidé v plánu. Důraz bych kladl na dostatečné rozcvičení / pohybovou přípravu a zahřátí a aby jste byly dostatečně silní na to, co budete provádět. Jestli chcete něco dělat velice intenzivně a rychle, je třeba aby tomu předcházela dlouhá příprava, abyste si to mohli dovolit, jinak riskujete a pak můžete narušit Vaši přípravu dlouhodobě, což se rozhodně nevyplatí.

(Autor: Martin Snášel©coretraining.cz 217)