Opasek na silový trénink a jeho výhody a nevýhody

Brandon-Lilly-Deadlift-1Jestliže se dnes budete někoho ptát na použití opasku při cvičení, můžete dostat mnoho různých odpovědí a mnoho z nich bude v této době spíše negativních. S nástupem Crossfitu, a na druhé straně zdravotního „funkčního“ tréninku se začalo šířit, že opasky celkově narušují pevnost středu těla a funkčnost mnoha svalů. Toto jsem slyšel již mnohokrát během několika let a opasky se hromadně přestávají používat, mnohdy ale až zcela zbytečně. Tedy pojďme si říci výhody a nevýhody používání opasku. Ono je to totiž jako se vším, že neexistuje černobílé řešení.

VÝHODY:

1. Využití opasku pro větší stabilitu a bezpečí při silovém tréninku.

Studie, kterou prováděl Miyamoto, zjistila, že při Valsavově manévru a při izometrickém tlaku se uvnitř trupu velice zvýšil tlak na vzpřimovače páteře a další povrchové svaly. Stručně řečeno, pokud zvýšíte tlak v břiše, pak je opasek lepší pro stabilizaci celé oblasti, který přispívá k bezpečnějšímu prostředí pro páteř, a může zvýšit vaši schopnost zvedat těžší váhy a bezpečnost.
Při zvýšené zátěži svalů globálního stabilizačního systému tedy může snadno dojít k velkému nárůstu tlaku na bederní páteř, což může být vyvolat vznik bolestí bederní páteře či degenerativního poškození páteře. Opasek nám tedy při velkém zatížení tlumí tento logický tlak na páteř a oblast břicho. Tedy nepoužitím opasku při větší zátěži či technické nepřipravenosti riskujete mnoho zranění , které mohou nastat nebo které se mohou rozvíjet.

2. Využití nitrobřišního tlaku pro lepší výkon

Vzpěračský pás má dva hlavní cíle. Zvýšením nitrobřišního tlaku snižuje stres na spodní části zad a břicho, zatímco člověk je při zvedání ve svislé poloze a zabraňuje ztrátě stability. To umožňuje vyhnout se větší kompresi a tedy i stresu pro naše záda ale zároveň zvednout větší váhu při schopnosti efektivního využití nitrobřišního tlaku. To se však dostáváme na další téma, tedy to, jestli daný člověk dokáže vhodně využít techniky silového dýchání či nikoliv. Jestliže ano, je opasek výhodný, jestli ne, není. Je mnoho i velmi dobrých silových sportovců, kteří neumějí svůj dech používat optimálně a neumějí svůj nitrobřišní tlak vhodně regulovat. Tedy do všeho jdou s maximálním nádechem, což může být i velice nebezpečné.
Zde je nutno rozebrat 3 druhy opasků, které nám mohou pomoci či naopak uškodit.

1. Opasky na powerlifting

Opasky na powerlifting jsou o dost širší a i silnější než klasické. Navíc jsou stejně široké po celé délce. Skutečnost, že je zde větší opasekplocha pro břicho a možnost kovové spony představuje možnost pro o dost větší nitrobřišní tlak než u klasických pásků, které jsou vpředu úzké.
Větší tlak = větší stabilita = větší bezpečí a větší váha.

2. Opasky na suchý zip

Opasky na suchý zip se mi jeví jako celkem nebezpečné. Co jsem je v minulosti zkoušel, tak pás se mnohdy pod tíhou nitrobřišního tlaku rozepnul a to ve chvíli, kdy jsem to nejméně čekal. Množství nitrobřišního tlaku, které generují, je také o mnoho menší. Tedy dle mého, toto není dobré pro bezpečí ani pro lepší výkon.

3. Kulturistické, klasické opasky

Tyto opasky jsou vyrobeny z kůže a jsou silnější vzadu než vpředu. Jsou to o něco silnější opasky, které drží vaše kalhoty, a i zapínáním je dost podobné. Jsou rozhodně lepší volbou než opasky na suchý zip, ale rozhodně se nedají srovnat s opasky pro powerlifting. Především samotné provedení opasky by bylo stále účelnější nosit širší stranou vpředu nežli vzadu.

NEVÝHODY:

1. Opasek může zhoršit vhodné motorické učení.

Arnie-SquattingMnoho ze základních cviků (dřepy, mrtvé tahy, tlaky…) vyžadují správnou aktivaci a koordinaci mnoha svalů jako je transverzus abdominis a obliques externus / internus abdominis ve spolupráci s dalšími svaly. Je důležité se naučit vhodně a efektivně využívat bránici a tedy náš dech. Přílišné a brzké používání opasku toto může narušovat. Bohužel se nejedná jen o začátečníky, ale zažil jsem i některé velmi dobré poweliftery, kteří měli problém své hluboké svaly správně používat a i jejich pohybové vzory byly následně chybné.
Tedy jednoduše řečeno. Toto je otázka dobrého trenéra. Pás by se nikdy neměl používat při učení techniky cviku, tedy učení pohybových vzorů a ani při menších vahách, které jsou zhruba do 1-5 počtu max. opakování. Tyto počty dávám pro jistotu až do 5 opakování, protože tato záležitost je individuální, co se týká pokročilosti a i fyzické i psychické připravenosti.

2. Oslabení extensorů zad a lokálních core stabilizátorů?

Pojďme se zamyslet nad tím prvním. Nejsilnější powelifteři, strongmani a silový atleti na světě téměř všichni nosí pásy po celou dobu při těžkých pokusech v tréninku a soutěžích. Opravdu si myslíte, že mají slabé záda, protože používají pásek? Rozhodně nemají. Nebavíme se teď ale o vhodném způsobu použití opasku, o optimální core stabilizační funkci, která by zde měla být a mnohdy chybí a to z mnoha důvodů. Souvisí to však s opaskem? Ne, těchto souvislostí je mnoho ale z valné většiny nemají s opaskem nic do činění. Souvisí to s nevhodně prováděným tréninkem, s průpravou, až přílišných nitrobřišním tlakem, s postupnou svalovou nerovnováhou v těle a převahou činnosti globálních stabilizátorů, kde může následně docházet ke špatné koordinaci mezi globálními a lokálními stabilizátory a tedy může vzniknout dysfunkce. Na druhou stranu jsou však toto záležitosti, které hrozí a jsou časté u mnoha aktivních a profesionálních sportovců.

Nosit opasky u mnoha cvičení a většiny sérií může být samozřejmě velice kontraproduktivní. Opasky jsou vyrobeny pro těžkýstronger-belt-300 silový trénink, ne pro kulturistické pumpování svalů. Není bohužel stále nic výjimečného vidět jedince, kteří sotva přijdou do fitness centra, už si v šatně zapínají svůj opasek a nasazují rukavice s pocitem, jako by to patřilo k nějakému rituálu a toto náčiní jim dalo více síly. Brát si opasky na cvičení na strojích, překopávání a zakopávání apod. či při mnoha opakování, je spíše komické a nevhodné, než účelné. Neustálé nošení pásů může narušovat funkci břišních svalů a mnohé tyto funkce mohou být inhibovány. Ti, co mají vysoký krevní tlak, by si měli dát na používání opasku velký pozor, stejně jako ti, kteří mají tyto nemoci v rodině a mohou být dědičné.
Silné břišní svaly, pracující ve správné koordinaci s ostatními svaly jádra, jsou důležité pro zachování stability trupu bez přítomnosti opasku. Jestliže toto není, může být opasek i nebezpečný. Jestliže toto je a dotyčný umí využít svůj dech, je poté opasek u velkých vah naopak velice přínosný a dává nám bezpečí pro naši páteř. Vyhýbat se mu při těchto vahách je přílišným a zbytečným hazardem a navíc ani nevyužijeme tuto možnost pro lepší výkon. Je třeba vycházet ale z toho, že opasek je stavěný pro silový trénink, přesněji řečeno maximální sílu, a zde je toto nutná pomůcka. Nicméně je třeba stále myslet na jeho vhodné používání a tedy na mnohé nevýhody, které při jeho chybném používání mohou vzniknout.

(Autor: Martin Snášel)

 

Zdroje :

www.jtsstrength.com

rippedbody.jp
sportsmedicine.about.com

www.flexcart.com