Kouzlo tréninku tkví v detailech, cílenosti a přesnosti

Trénink je jako košatý strom, který musí mít ale husté, pevné kořeny co se týká základu a pak musí mít nejen pouhý kmen, ale musí mít mnoho větví, musí být košatý, se všemi listy. Když se o toto všechno budeme starat, budeme mít hodně plodů, v našem případě výsledků.
treninkprogresStále častěji vidím kolem sebe desítky a stovky cvičenců a samozvaných „odborníků“, kteří znají základní cviky jako je dřep, klik, shyb, přítah, tlak, samozřejmě svým způsobem, viděli mnoho videí na you tube a mají koupenou nějakou tu knihu o posilování, a to je automaticky předurčuje k tomu, že vědí jak vše provádět, radit a pomáhat ostatním. Často říkám, že sdělit někomu, že má cvičit kliky, dřepy nebo sedy lehy umí i cvičená opice, které dáte do ruky nějaké cedule se jmény cviků a počty opakování. Zajímalo by mě, jestli by vůbec někdy někdo něco poznal. I moje babička znala, když ještě žila,  množství cviků a ještě mi říkala, když jsem byl malý, abych obíhal každý den několikrát dům, kde jsme bydleli, a že tak zhubnu. Myslíte, že by výsledek nebyl? Já myslím, že ano. Je opice nějaké trenér či dobrý cvičenec? A co moje babička? Co tím sakra chci říct?
Chci tím říct, že výsledek je relativní pojem a že tajemství tréninku není v prosté aplikaci cviků ani v hledání speciálních cviků či ideálních opakování. Tajemství tréninku je v detailech.

Před mnoha lety jsem sdílel spíše názor, že místo tisíce řečí a studování je lepší makat a dřít. Dnes je můj názor, že větší přesnost a cílenost znamená větší výsledek za méně času a vše udělá méně škody. Samozřejmě, že jsou ti, co potřebují jednoduše více trénovat. Jsou ale ti, kteří potřebují více nápravy a techniky a klasický trénink zbrzdit. Tedy nemají žádné pořádné kořeny toho stromu, o kterém jsem mluvil na začátku, a tak nemůže nic vyrůst. Je mnoho větví, tedy mnoho cest a aplikací, ale moudrost je v tom, vybrat přesně to, co je pro daného člověka nejlepší, nejrychlejší a nejudržitelnější. Výsledek může být rychlý, ale může také rychle spadnout. Ideální výsledek je ten, co je nastaven pro daného člověka tak, že probíhá neustále. Trénink je ideální ten, co nepřetíží, ale přesně zatíží k další adaptaci těla. Cvik je ideální ten, co splní účel, ke kterému je prováděn. Samotné provedení každého cviku má však mnoho detailů, tedy problémů, rizik a otazníků, a umění je najít efektivní cestu k jejich řešení.
Čím je člověk zkušenější, čím víc času stráví tréninkem a prácí s lidmi, tím se jeho filosofie vyvíjí. Kouzlo vidí pak právě v cílenosti a přesnosti všeho, co aplikuje a co a jak použije. V rozdílnosti co, komu a jak. Tyto přesnosti a cílenosti jsou jak v rámci prevence zranění a optimální funkce těla, ale ke stabilnímu (!) dlouhodobému úspěchu v tréninku. Právě proto je tak nebezpečné veškeré kopírování ode všech, ať již osobně či z videí. Moudrost totiž tkví právě v učení seforrest_gump_running od těch, kteří něco použili něco již tisíckrát, od těch, kteří něco viděli na vlastní oči, kteří něco podrobně a trpělivě studují a zkoumají. Ti, kteří se již stokrát poučili s chyb, protože poznání tkví v tom, kdy mnohokrát něco zkazíte a z těchto chyb se poučíte.
Samozřejmě je třeba vidět rozdíl mezi zaměřením se na detaily, na budování pevných kořenů stromu a poznáním mnoha větví, které použít pro velké chutné plody, a tím, něco komplikovat. To je právě to, co nechci. Nechci se v někom „šťourat“, nechci provádět 20cviků, abych se alespoň jednou trefil do terče, nechci použít 20 technik, aby něco zabralo. To je to, co se tradičně děje.
Ta jednoduchost, ke které chceme dojít je v poznání, kdy již jasně řekneme, tady musíš začít, abych vše zjistil a vyhodnotil. Tohle budeš dělat, protože jsi na tom tak a tak a tohle a tohle jsem zjistil. Zkušenost pak je to, že něco vidím, že to nebude z určitých hledisek ideální a najdu jinou cestu. Je to v dokonalé technice, v přesnosti zatížení a funkce těla. Kouzlo výsledku a tedy výkonu je v tom, co dokážu udržitelně a progresivně zlepšovat. Kouzlo cesty v tom, že vždy víte, proč děláte to, co děláte. Že stavíte kvalitní dům cihlu po cihle a detaily jsou kvalitní maltou, kterou použijete, aby vše drželo pohromadě a nespadlo.

(Autor: Martin Snášel)

 

Zdroj obrázků:

blog.tutum.com
www.pinterest.com