Valgozita kolen je označení pro mediální vybočení kolene. To se vyznačuje tím, že dochází k addukci a vnitřní rotaci kyčle, většinou když se koleno ohýbá. Často se právě s touto chybnou funkcí setkáváme u dřepu, výpadu, skocích, ale i chůzi apod.
Valgozita kolen může vést k bolestem kolene, patelofemorálnímu syndromu, ke zranění předního zkříženého vazu, k syndromu iliotibiálního traktu a dalších zraněním a bolestem, které se mohou vzhledem k decentraci kloubu přenášet dál. Často lidé chodí k ortopedům kvůli bolestem kolene a nestabilitě pately, která je dosti nepříjemná, a vše se často řeší ortézou či metodami, které nejsou schopné problémy vyřešit, ba naopak stav kolene prodlouží či spíše zhorší.
Co je příčinnou?
Pokud jde o to, co je příčinou valgozity kolen, může být způsobeno mnoha faktory, já vyjmenuji nejčastější faktory, které se mohou společně či samostatně podílet na tomto problému.
1. Nerovnováha svalů v kyčlích
Nedostatečná síla a funkce hýžďového svalstva ( gluteus minimus , glute medius , gluteus maximus ) , případně ve spojení s hyperaktivními kyčelními adduktory , brání správné stabilizaci stehenní kosti . Kyčle se často poté uchylují do addukce a vnitřní rotace.
2. Nedostatečná dorziflexe kotníku
Nedostatečné dorsiflexe společně se zkrácenými lýtkovými svaly a staženými tkáněmi zabraňuje kolenu dostat se dostatečně dopředu, kde je potřeba minimálně 30°-40°. To způsobí, že tělo vše začne kompenzovat pohybem do pronace, aby se mohlo koleno dostat více dopředu, a tak nutí holenní kost do vnitřní rotace.
3 . Nedostatečná funkce VMO
Nedostatečné síla VMO ( vastus medialis obliquus ) a naopak hyperaktivní vastus lateralis způsobí, že koleno se uchyluje mediálně.
4 . Porucha funkce hamstringů
Nedostatečné síla mediálně položených svalů hamstringů ( semimembranosus a semitendinosus ) mohou bránit správné stabilizaci kolene , což pomáhá mediálnímu vychýlení kolene, podobně jak s poruchou funkce VMO, ale na opačné straně kolene.
5. Pronace chodidla
Chybná opěrná plocha na chodidle může celkově ovlivnit celkové držení těla a zapojení svalových řetězců. Ploché nohy, tedy pronace chodidel může rozvinout či zhoršit stav kolene o to více, když není stabilita v uvedených bodech. Mnohdy může jít o nevhodnou či sešlapanou obuv, která může ovlivnit chodidla a celé kinetické řetězce. Zkuste sundat boty a vnímat jak stojíte a kde se Vaše chodidlo opírá o podlahu. Zjistěte postavení chodidla a v případě problému ho opravte. Již to může udělat mnoho v samotném držení a zapojení svalů.
Anatomie hraje také významnou roli v získání valgozity. Na vbočení kolen se totiž může podílet též vadné postavení kostí v jednotlivých skloubeních hlezna (kotníku) spolu s rozvinutou plochou nohou nebo i vady v kolenním kloubu (vadné statické poměry v kloubu v důsledku úrazu, zánětu, poranění menisků apod.) či šířka pánve. Zkrátka někteří jedinci jsou mnohem náchylnější k získání mediálnímu vychýlení kolene, než ostatní jen na základě anatomie. Např. ženy trpí tímto problémem více než muži.
Chybný pohybový vzor
Problém je, že časem si mozek osvojí tento druh pohybu a chyba se stává zažitým pohybovým vzorem, který se i po nápravě jednotlivých problémů, bude pomalu odbourávat.
Jak bylo uvedeno výše, valgozita kolen je často kvůli nedostatečné stabilitě kyčlí nebo nedostatečné mobilitě v kotnících. Nicméně, často to může být u začátečníků jen projevem určité celkové slabosti spojené s chybným pohybovým vzorem. Mnoho lidí se např. takto učili dřep a nikde je správnou techniku nenaučil. Přitom mohou mít i potřebnou stabilitu i mobilitu k dobrému dřepu, jen vyžadují správného trenéra a praxi.
Jaké jsou kroky k nápravě?
Nejprve musíte zjistit, v čem je konkrétně problém. Tedy znovu se dostáváme k přesné a podrobné diagnostice pohybového aparátu. Od bodu 1 až 5 si vše zjistit a napravit.
Napravit valgozitu kolen lze během 5 min, ale také může často trvat i měsíce v závislosti na spojených okolnostech, stavu a času, který v tomto držení člověk strávil. Náprava může být celkem rychlá, ale přeprogramovat naučený pohyb může trvat dlouho a vyžaduje trpělivost. Vhodné jsou tedy cviky zaměřené na zlepšení funkce svalů, které se mohou podílet na přetrvávajícím vbočení či vybočení kolen, ke zlepšení pohyblivosti kyčelního kloubu a hlavně ke zvýšení jeho stability. Rozhodně jako vždy je třeba začít mobilitou, tedy cíleným uvolněním a poté stabilitou a následně přeučením pohybového vzoru. Přeučení pohybového vzoru vyžaduje mnohdy i tisíce opakování, aby se hluboce zakořenil. Samozřejmě existují lidé, kteří se učí mnohem rychleji než ostatní, v důsledku zvýšeného vnímaní svalové práce a kinetických vzorů a také zaleží na dalších faktorech, které můžeme použít k větší efektivitě motorického učení.
Připravujeme praktický video a článek s ukázkami cviků na stabilitu a nápravu kolen, tedy se můžete těšit.
(Autor: Martin Snášel)
Zdroje:
www.imzadi.cz
www.nature.com
syattfitness.com