Virtuální trenér (trénink) = virtuální výsledky

BusinessmanModerní civilizace nám přináší některá ulehčení života. Mnohé toto ulehčení ale i přes masku toho, že nám chce pomoci, nám však akorát škodí a ulehčuje jen našim peněženkám. Důraz na byznys se nevyhýbá samozřejmě ani světu fitness, proto se dnes můžeme setkat s mnohými, na první pohled novými „moderními“ a „efektivními“ metodami. Těmito metodami má být trenér přes telefon či tréninkové plány posílané na dálku.

Jak geniální že? Jaké ulehčení života že? Proč někam chodit, když mohu zavolat trenérovi, vyplnit dotazník a on mi pošle tréninkový plán. Když si mohu na webu určité společnosti vybrat plán buď na to či ono, s garantovaným výsledkem, a sám si vše budu cvičit a nemusím utrácet drahé peníze za trenéra či fitness, kterému stejně tak jako tak budu moci přirozeně zavolat či být v kontaktu. Abych řekl pravdu, ani se jím nedivím, protože si za to můžeme sami. Proč? Vnímání cvičení a tedy následně i vedení tréninku jen jako otázku změny hubnutí či získání svalů ala bodybuilding má samozřejmě za následek naprosté zjednodušení celé oblasti fitness a trenérství jen na otázku motivace a držení základních pravidel. Odborník je poté pro nás automaticky každý, kdo zhubne či mu naskočí na těle nějaká ta boule. Není se co divit, že prvního takového „odborníka“ ihned napadne vymyslet, že všem ulehčí práci zvednout se s pohovky a za určitý obnos může jen vyplnit dotazník a jeho fitness změnu povede na dálku. „dobrý den, je vám tedy 45let, chcete zhubnout 10kilo a zpevnit zadeček a bříško. Posíláme Vám tréninkový plán na míru na hubnutí. Máte tam obrázky, a kdyby něco zavoláme si a já Vám cvik opravím“. Ano, pakliže si někdo představuje trenérskou práci takto, pak se není co divit, jak vše vypadá, jak vypadá. Osobně bych takovému trenérovi ihned vzal trenérskou licenci ( kterou možná také udělal online či ve slevě) a doporučil mu jít pracovat někam jako obchodník po telefonu, kde může prodávat kreditní karty či „levné“ nerezové pánve.

Trénink je dost složitý proces a má mnoho pravidel od začátku až do konce. Je zde třeba mnoho zkušeností a neustálého vzdělávání. Zatímco však někteří zkušení potřebují od začátku tréninku člověka sledovat, zkoumat, pohmatat, udělat podrobnou komplexní analýzu, diagnostiku, testy a vyhodnocení, průběžně osobně navigovat, opravovat a vést, osobně motivovat a ovlivňovat člověka i psychicky. Tito noví byznys trenéři toto obcházejí a nepotřebují to. Stačí zavolat, vyplnit dotazník, zeptat se po telefonu, vyfotit. Ano, stejně jako někteří se učí vše přes you tube a veškeré informace vygooglí, tak další své změny dělají na dálku. Tímto ulehčováním však škodíme sami sobě. Nejen že vzniká naprostá degradace skutečných pravdivých a objektivních informací, ale v tomto případě i degradace našich tréninkových výsledků. Vždyť i samotné pouhé hubnutí či získání svalů není jen o nějaké pouhé fyziologické transformaci těla, a to již vůbec ne v dnešní době moderní sedavé a stresové civilizace. Jak napsal i Mudr. Hnízdil „ Základním cílemonline-trainer každého tréninku by mělo být odstranění svalové dysbalance…..“.  Tedy od začátku musím člověka poznat, musím poznat jeho chyby v pohybu, než se začne hýbat, musím zjistit jeho stav pohybového aparátu a problémů na těle, než mu začnu posilovat něco, co potřebuje uvolnit a uvolňovat něco, co potřebuje být stabilní. Práce trenéra tkví v práci s pohybem, s motorickým učením, je to práce s člověkem jako celkem a ne jen s nějakou chemií voda-tuk-svaly. Na prvním místě musí být vždy zdraví, správná metodika a periodizace tréninku, zlepšení síly a dovedností, zlepšení pohybových stereotypů. Je to neustálé opravování, posuzování, upravování tréninku i třeba na místě v rámci situace, je to všechno učení jako ve škole a i práce s psychikou. To všechno se musí dít s pomocí našich rukou, očí, řeči a mozku. Je třeba mít na mysli, že trenér musí být více vzdělaný, a musí s člověkem leckdy pracovat více komplexněji, než leckdy kdokoliv jiný z podobných odvětví. Trenér je s člověkem většinou častěji a déle než doktor, častěji a déle než fyzioterapeut, kterého člověk v lepším případě vidí jednou týdně. A napadne Vás řešit problém s doktorem na dálku? Napadne Vás řešit problém na dálku s fyzioterapeutem? Co třeba se nechat namasírovat na dálku či učit se box na dálku? To je všechno trochu divné, že? Asi jako sex po telefonu co?

 Tedy trénink se nedá zjednodušit či vést na dálku, protože toto nikdy nemůže být nikdy skutečně individuální a může vám i leckdy opravdu uškodit. Tréninkový plán poslaný na dálku doporučuji vzít a vložit do místa, které se jmenuje koš. Nebo tento papír můžete vložit do dalších papírů typu Muscle a Fitness, vhodné tak akorát pro inspiraci. Řeknu Vám těžkou pravdu. Nic se nedá skutečně ulehčit. Je skutečně nutné přijet na místo za odborníkem ve svém oboru (a nikoliv ze slevového portálu), je skutečně nutné pravidelně cvičit a hýbat se, je skutečně nutné se učit a utrácet peníze, aby člověk byl dokonalejší. Jedině z naší pevné vůle, zdokonalování a tím, že e nám někdo věnuje a naučí nás něco, jedině tím dosáhneme skutečných výsledků. Virtuální tréninkem dosáhneme jen virtuálních výsledků , tedy něčeho o čem se budeme jen domnívat, že je dobré, ale nebude to skutečné, bude to jenom jako.

(Autor: Martin Snášel)