Pěnový válec – rozumný krok k prevenci zranění a zvýšení mobility

Díváte se kolem sebe na používání pěnového válce či pěnového míčku při přípravě na trénink a přemýšlíte proč tak činí? Vědecké studie dokazují, že válcování je velice pozitivní. Statické protahování v přípravě na trénink totiž snižuje výkon a dokonce zvyšuje možnost zranění, na rozdíl od myofasciálního uvolnění s pěnovým válcem, které může dramaticky zvýšit rozsah pohybu bez jakýchkoliv negativních účinků na síle a výkonu. To dokazuje nová studie z  Journal of Strength a Conditioning Research.

Studie testovala 11 aktivně cvičících mužů. Každý muž byl testován na síle na stroji v předkopávání. Poté všichni po dobu 2min. válcovali své kvadricepsy. Jak ustoupila bolest ze cvičení, následně znovu otestovali svou sílu.

Vědci zjistili, že rolování s pěnovým válcem nesnižil sílu, ba naopak.  Což bylo překvapením, protože některé předchozí studie totiž ukázaly, že tradiční masáž a dlouhotrvající strečink může snížit sílu. Dalším překvapením bylo, jak moc se zlepšil rozsah pohybu s pomocí pěnového válce. Průměrně šlo o  7-10 stupňů zlepšení v ohybu kolen, ale u některých se zlepšila pohyblivost až o 20%.

Válcování pracuje takovým způsobem, že navrátí Vaše svaly a měkké tkáně do jejich původní pozice. Časté cvičení, předešlé zranění  či zkrácení svalů může způsobit spasmy, které omezují mobilitu a výkon a mohou postupně způsobit mnohé dysfunkce. Roztáhnutí a rozmasírování těchto staženin pěnovým válcem, umožňuje měkkým tkáním fungovat opět správně, zvyšuje rozsah pohybu a zlepšuje sportovní výkon. Podobné, ale dokonce aktivnější a širší použití je možní s pěnovými míči ( Balls), které můžete použít k mnohým mobilizačním cvičení.

Nejlepší věc na tomto myofasciálním cvičení je to, že umožňuje tělu dostat se do stavu, kdy můžete uplatnit co největší sílu během tréninku. Je přeci těžké dobře provést dřep, pokud vaše kyčle jsou stažené. Je těžké provést úspěšný a technický tlak, pokud vaše ramena nejsou správně zmobilizována a uvolněná. Zkuste pěnový válec před svém dalším tréninkem a uvidíte sami. Výsledky vás určitě překvapí, více získáte ze svého tréninku a Vaše tělo bude lépe chráněno před možným zraněním.

Důležité je vybrat si i správný a kvalitní Roller a vždy se Vám bude hodit i jeho praktičnost na možné cesty, to vše splňují Blackroll produkty, které exkluzivně nabízíme zde.

 

(Autor: Martin Snášel)