Opravdu děláte dobře klik?

Klik nám jak prozradí mnoho na samotném cvičenci, tak je jedním z nejznámějších, ale i jedním z nejvíce chybných cvičení. Po sportovci nevyžaduje žádné vybavení ani žádné pomůcky, ale zlepší sílu celé horní poloviny těla stejně jako střed těla (pokud je cvičen správně).

Většina z nás si pomyslí, že klik vypadá jednoduše, vždyť jde jen o to si lehnout na zem a tlačit tělo rukama nahoru a dolů, tak to ale není. Klik má svou pevnou techniku, ze které poté můžete hodně vytěžit. Špatný klik je však dost běžnou záležitostí a to ve všech cvičebních systémech a bohužel takový špatný klik může  ubližovat našemu tělu, jako např.  našim ramenům, zádům a celkově nám vytvářet zdravotní problémy a dysbalance.

Výhody kliku : Klik je cvičení v uzavřených kinetických řetězcích a na rozdíl od benchpressu musíte držet ve vzporu celé své tělo a pohybujete celým vaším tělem v prostoru. Což vám na jednu stranu přijde jako samozřejmé, ale právě v tomto faktu tkví mnohem větší prospěch pro budování síly a stability celého těla než ze samotného bechpressu či podobných cvičení, kterým většinou dávají všichni přednost. Klik posiluje hrudník, ramena, triceps, ale zároveň i vaše „jádro“ či mezi-lopatkové svaly.  Klik efektivně posílí i vaše  serratus anterior. Jde však především o to, jak budete dbát na přesnost provedení.

     Správné pohybové vzorce:  Ten kdo se správné technice kliku, naučí se snadněji i správné technice různých variací tlaků na zádech. Bohužel mnoho lidí, kteří spíše dávají přednost tlakům na zádech neumí správnou techniku kliku.

    Univerzálnost: klik je na jedné straně velice prospěšný a navíc jej můžete dělat kdekoliv a kdykoliv. Pokročilé varianty kliků vám rozhodně postačí k postupnému a dostačujícímu zlepšování a pokročilosti.

Technika kliku:

S nohami na pěst od sebe, umístěte dlaně na podlahu s lokty od sebe na 45°.
Záda, boky a nohy mějte v přímém směru.  Neohýbejte záda, lopatky musí být stabilní, stejně tak vaše hlava. Váš střed těla musí být stabilní a aktivní. Ramena musí být stabilní, lopatky tlačte od sebe pevně zatrčené na hrudním koši. Ohněte lokty, dokud se váš hrudník téměř dotkne podlahy. Nedělejte poloviční opakování, ale jděte až dolů k podlaze.
Chvíli se zastavte a pak se vraťte do výchozí polohy

 

Základní zásady u kliku:

1. Ve množství není kvalita
Klik se velmi dlouho používá, jako jakýsi test mužnosti v množství opakování. Dbát by se však mělo na správnou techniku a při splnění počtu opakování je možné cvik jakkoliv upravit a udělat jej tak náročnější , a tímto pokračovat v progresi vašeho cvičení.

2. Velká rychlost
Klik by se měl provádět pomalu a měli bychom si v průběhu jeho cvičení hlídat korekci techniky. Tři sekundy pohyb dolů a tři sekundy nahoru.

3. Různé úhly
Dejte pozor kam umísťujete  při kliku své ruce. I když se můžete snažit  pracovat na různých úhlech, budete ubližovat ramenům a narušovat techniku cviku.

4. Příliš vysoko umístěné lokty
Lokty umístěné příliš širkoko od sebe a vysoko posazené, zvyšují riziko poškození rotátorové manžety . Lokty mají být správně umístěné ve 45° . Také v tomto přesném postavení aktivujete správné svaly.

5. Lopatky pevně na hrudníku
Lopatky musí být stabilizované na hrudním koši, jinak nemá cenu pokračovat v kliku a je třeba přejít k méně pokročilým technikám a vše kompenzovat.

6. Předsunutí hlavy
Hlava musí být zasunutá a v prodloužení páteře. Vaše hlava nesmí být již u cíle (zem), zatímco vaše tělo zůstává na místě.

7. Páteř a pánev
Boky a spodní záda se nesmí hýbat dolů a musí zůstat stabilní po celou dobu. Páteř a pánev musí být v neutrální poloze.

8. Nejen přední strana

Klik není jen cvičení ramen a hrudníku, ale také zad a zadních ramen a také především středu těla. Z toho je třeba vycházet vždy a všude.

Co když neudělám ani jeden klik?
Můžete zkusit tzv. tradiční dámský klik, i když nevěřím, že to bude výrazně lepší, protože pokud klik neuděláte –  často bývá několik problémů najednou. Spíše zkuste odlehčit z druhé strany a zvednout se ze země a klik provést co nejvíce ve stoje. Je ale stejně nutné mít u sebe druhou osobu (trenér), někoho – kdo vás správně nastaví a stabilizuje v tomto cviku. U začátečníka, ale i pokročilého jedince znovu doporučuji jediné – pokud neuděláte ani jeden klik, je třeba kontaktovat dobrého a vzdělaného trenéra a zjistit v čem je problém. Pak je třeba dle toho postupovat a navrhnout správné kompenzační cvičení. Kompenzačních postupů jak se dostat k prvnímu kliku je mnoho, a  především zaleží na druhu problému daného jedince. Rozhodně není vhodné za každou cenu klikovat i přes špatnou techniku a snažit se člověka do kliku doslova nacpat. Často tito lidé neudělají správně žádný klik, protože problémů je několik najednou a vy jim svým nucením do kliku budete jen ubližovat.

Příště se budeme zabývat klikům na bradlech a mnoho rad pro začátečníky, ale představíme také některé z pokročilých technik.