Hluboké svaly krku, nerovnováha a bolesti

Mluví se často o mnoha svalech, a když se mluví o prevenci, tak maximálně slyšíme o spodní části zad, ale prakticky vůbec o hlubokých svalech krku. Přitom tyto svaly jsou velice důležité a patří do hlubokého svalového stabilizačního systému celého těla, a ty když jsou oslabené či v nerovnováze, naruší to celkové postavení těla. Je to také častá příčina bolesti krku a hlavy a zároveň souvisí i dýcháním.
Výzkum ukazuje, že přibližně 70% lidí má v určité fázi života zkušenost s bolestí krku. Bolest hlavy je mnohem častější. 70% je v podstatě ten samý počet lidí, co má zkušenost s bolestí spodní části zad. Přitom bolest krku není tak často diskutovaný problém. Je to škoda, protože tradiční bolest za krkem může být stejně nepříjemná jako bolest v bederní oblasti. A to nemluvím o migrénách a bolestech hlavy celkově.

Příčin bolesti může být skutečně mnoho, od blokací, stresu až po poškození následkem nějakého traumatu např. z nehody motorového vozidla či velkého rozsahu pohybu hlavy a pádu na zem. Jednou z častých příčin bolestí hlavy může být také častý špatný pohyb a držení, kde dochází k funkčním poruchám či u dlouhodobého problému držení hlavy pak nastávají až postupné degenerativní změny. Funkční porucha se může projevit omezením pohyblivosti, změnami pohybového stereotypu, spasmy či blokádami. Při kompenzaci je možná náprava k normálu, při degenerativních změnách v strukturách však nikoliv.

Typickým a tradičním příkladem funkční poruchy je špatné sezení u počítače, v kanceláři, či doma nebo v autě. Častý problém je i špatné postavení hlavy ve spánku.

Anatomie

Krční páteř jako celek je nejpohyblivější částí páteře a umožňuje velký rozsah pohybů, předsunutí a zasunutí, předklon, úklon, rotace, rotace s úklony atd.

Hluboké flexory krku jsou malé stabilizační svaly umístěné na přední, zadní a boční ploše krční páteře. Přední hluboké krční flexory jsou longus colli a longus capitis a hrají důležitou roli při stabilizaci krční páteře. Také bývají velice často oslabeny a pak nastává nerovnováha. Vědci uvádějí, že longus colli a hluboké svaly krku nacházející se na zadní straně krku, stabilizují páteř ve všech polohách proti účinkům gravitace. Proto, pokud je narušena svalová rovnováha mezi stabilizátory na přední a zadní část krku, bude narušena správná rovnováha míšních segmentů a držení celého těla.

Zmiňovaná zadní část krku tvoří komplex svalů semispinalis capitis a capitis splenium.  Capitis splenius lze nahmatat přímo v prostoru mezi trapézovým svalem a zdvihačem hlavy v horní části krku. Horní trapézový sval a zdvihač hlavy jsou často dost přetěžované svaly a jsou poté také jednou z příčin bolestí.

Na obrázku můžeme vidět segmenty bolesti hlavy, které mohou mít původ od zadních svalů krku:

1.Bolest zadní části hlavy.

2.Bolest na boku hlavy.

3.Bolest hlavy a nepříjemný tlak.

4.Bolest nad okem.

5.Bolest na lícní kosti pod okem.

6.Bolí oko a citlivost na jasné světlo.

7.Bolest vystřelující do krku, a občas do paže a ramene.

V případě intenzivní bolesti nevolnost a zvracení.

 

Rehabilitace
Na odstranění těchto bolestí se používá mnoho automobilizačních technik,známá PIR metoda, uvolňovací cvičení, ale také léků, injekcí, což jsou však ty akutní metody, které bohužel dlouhodobě neodstraní problém. Vždy je třeba se poradit s odborníky. Vy samotní můžete vše ovlivnit a předejít bolestem tak, že změníte váš denní pohyb a budete kontrolovat vaše postavení hlavy při každodenních aktivitách.

Co se týká cvičení krčních svalů, rozhodně nejsou vhodné rychlé nekontrolované pohyby, či na druhé straně si dávat na hlavu řetězy s těžkými kotouči. Může tak dojít i k poranění a navíc přetěžujeme především povrchní, často již zkrácené svaly, jako jsou horní např. trapézy či zdvihač hlavy. Většinou se také nevěnuje pozornost k samotnému postavení hlavy při cvičení, což je hrubá chyba. My si ukážeme nějaké možnosti cvičení na hluboké svaly krku a celkové zlepšení držení hlavy.

1. Zvedání hlavy

Lehněte si na záda. Vaše hlava musí být v neutrální poloze. Zvedněte pomalu hlavu z podlahy nebo stolu (asi 3-4 cm), a poté se pomalu vraťte zpátky.
Proveďte 10-15 opakování jednou nebo dvakrát denně.

( Toto cvičení je zaměřeno na sílu a vytrvalost )

Tyto cvičení by měly být provedeny v rozsahu pohybu bez náznaku bolesti. Pokud máte potíže dělat tato cvičení bez bolesti, pak je třeba zkontaktovat nějakého fyzioterapeuta či skutečného odborníka.

2. Posun brady

Lehněte si zády na rovný povrch (Je třeba sledovat polohu hlavy a a v případě potřeby podložit hlavu ručníkem)
Držte ramena v depresi a pevně na podlaze a to bez zvedání hrudníku.
Nehte jemně klesnout dolů vaši bradu a držte ji tam 10sekund. Cílem je kývnout hlavou dolů bez pohybu celého krku. Temeno hlavy vytahujte nahoru nad sebe. Po 10 sekundách hlavu uvolněte. Opakujte několikrát za sebou, avšak ne do úplné únavy krčních svalů.

 

4. Odpor proti ruce

Z neutrální polohy, v poloze kočky, jemně aktivujte své svaly krku proti odporu rukou v následujících pozicích, vpřed, vzad, boční ohýbání.

5. Posturální korekce

Posturální korekce je velmi důležité cvičení, aby se zajistilo, že hluboké krční flexory jsou v průběhu dne ve správné poloze. Chcete-li zajistit, že máte správné držení těla, postavte se zády ke zdi a zasuňte zadní část hlavy s pokusem dotknout se zdi. Vzdálenost mezi krkem a zdí by neměla být více než vzdálenost na dva prsty. Tento jednoduchý trik používejte přes den i bez stěny, kdy se vždy ujistěte, jak držíte vaši hlavu mírným zatažením zpět.

 

 

 

 

Zdroje:

http://www.kiropraktorcentrum.com/

http://www.deeptissue.com/