Medicinální míč – nejstarší pomůcka = zaručené výsledky

Je málo pomůcek, které vydržely celá staletí a ještě méně těch, co vydržely celá tisíciletí. Na rozdíl od stále nových „zaručených“ pomůcek, které vidíte v reklamách, v televizi a na internetu, tyto prastaré nástroje nikdy nevyjdou z módu a mají zaručené výsledky. O čem že mluvím? O medicinálním míči u nás známém jako medicinbal (anglicky medicine ball). Medicinbal tuto dlouhou dobu pomáhá k cestě k všestranným dovednostem, jako je funkční síla, výbušnost a rychlost, rovnováha, vytrvalost, hbitost, přesnost, mobilita, koordinace atd.

Problém dnešní doby však je, že se většinou nepoužívá správně, ale často stojí někde v koutě a pak slouží jako závaží či náhrada činky. To je však zásadní chyba. Medicinbal nebyl stvořen k vytváření velkých svalů a surové síly, ale k všestranným dovednostem najednou.

  Často je možnost vidět cvičení s touto koulí s co největší váhou a doslova zbytečným pohybům. Váha ale zde není až tak podstatná a je třeba se k ní dopracovat postupně. Chcete-li zlepšit a zrychlit pohyb a do toho být přesnější, není třeba se obávat začít od 1kg-2kg míčích. Váš metabolismus i kondice pojede na plné obrátky a k tomu zlepšíte i pohyb jako takový. Vždy je třeba myslet rozumně na zvolení správné zátěže a progresivně volit pokrok.

Historie

Ukázalo se, že medicinbal dostal pravděpodobně své jméno od řeckého lékaře Hippokrata, který kolem roku 400 př.n.l.  používal medicinální míče k rehabilitaci svých pacientů. V té době to byly vaky ze zvířecí kůže v podobě koule naplněné pískem. Na obrázcích a dochovaných záznamech můžeme vidět medicinbal u Perských zápasníků v roce 1000 př.n.l. a u gladiátorů v Egyptě.

Nová renesance přišla od lékaře Hieronymouse Mercurialise, který je autorem knih o gymnastice v roce 1569, a který podporoval návrat starých cvičebních metod. On sám znovuobnovil používání medicinálního míče a doporučil míč jako nástroj k prevenci a nástroj na rehabilitaci. Sám vytvořil použití i náplně medicinbalu v podobě náplně s peřím a i celkově lehčích variantách v závislosti na použití.

V roce 1800, Friedrich Froebel, německý pedagog, představil plán národní tělesné přípravy, která zahrnovala používání medicinálního míče. Medicinbal se začal široce používat v tělesné přípravě, a to až do druhé světové války, kdy je využívali vojenské organizace, vysoké školy, tělocvičny a další organizace.(Na fotce z roku 1860 Aaron Molyneaux Hewlett, ředitel Harvardského gymnázia s nohou na medicinbalu)

Velkou popularitu získal v roce 1920 a 1930, kdy prezident Herbert Hoover popularizoval použití medicinálního míče ve fitness ve svém znění jako Hoover míč (Hoover ball).

Po druhé světové válce, s příchodem cvičebních strojů Nautilus a dalších, odešel medicinální míč do zapomenutí, a až po roce 1970 začal narůstat tlak na návrat starých osvědčených metod s hlediska zlepšení výkonosti sportovců, protože se stroje neukázali jako nejlepší cesta.

Dnes s příchodem funkčního tréninku získává medicinbal znovu své slavné jméno a proto je třeba s ním zacházet správně a ne jako s činkou. Je to jednoduchá, ale úžasně efektivní pomůcka, která dokáže zlepšit vaši výkonost a zdokonalit váš pohyb. Nejdřív ale musíte zdokonalit váš pohyb samotný, na to nesmíte nikdy zapomenout!