Velké rozsahy páteře pro velké problémy

rollupimageNejsme stroje, abychom se pohybovali stále v jedné poloze. Nikdo to po nikom nechce, ba naopak. Na druhé straně nejsme ani hadi ani opice, kteří jsou jinak fyziologicky obdařeni a netrpí civilizačním prokletím jako my. Určitě chceme být ohební, pohyblivý. Jak proto, že je to dobré pro naše zdraví, tak pro to, abychom dokázali být i dostatečně stabilní. Bez mobility není ani stabilita. Problém však je, že je pohyb a pohyb.
Naše páteř je složena z 23 meziobratlových destiček, tedy 24 pohybových segmentů. Mezi kostnatými částmi obratlů máte ploténky, které fungují jako tlumiče nárazů. Tlumí dopady denních činností, které tělo provádí a snaží se udržet oba obratle oddělené a pohyblivé. Ploténka je jako kobliha, silná vnější vrstva je podobná těstu a jádro ploténky je jako želé. Je až obdivuhodné, co ploténka dokáže vydržet. Například, když se ohneme, přední strana tlačí na tuto koblihu a želé se pohybuje dozadu. Je to špatné? Rozhodně ne, protože tyto pohyby nám udržují tyto segmenty zdravé a dobře živené. Tedy když někdo hodně každý den sedí a nepohybuje se, není to pro naše ploténky nic dobrého, nevyživují se, dehydratují, segment obratle tuhne. Mnohdy u svých klientů provádím testování a zároveň cvičení, kdy po nich chci, aby pohybovali izolovaně pánví tak, že kreslí osmičku, nezávisle na pohybu zbytku těla. Kolik lidí je ztuhlých (především z řad mužů), je pro nás předznamením možných pozdějších problémů se zády. Tedy je to varováním, abychom dobře dávali pozor na vše, co děláme, tedy jak se pohybujeme.

Tedy problémy vznikají, když provádíme příliš velký tlak na ploténku v nefyziologických polohách. Ty však mohou být různé.kobra špatně Není to jen příliš velký rozsah ve velkých pohybech. Mnohdy totiž nejde o velké pohyby v pravém slova smyslu. Často totiž máme mnoho získaných omezení, které nám tento „příliš velký rozsah“ určují.

Pojďme se podívat na takový hluboký předklon. V tomto pohybu se chceme rozvíjet, jak je často řečeno,obratel po obratlu. Zdravý člověk dokáže rolovat páteř v přirozených obloukovitých křivkách až do stavu, kdy jsou špičky prstů u země. Pojem zdravý člověk je však dnes pojmem, který bychom často měli hledat ve slovníku cizích slov. To, jak se rozvíjí naše páteř, závisí na mnoha okolnostech.

U člověka se zkrácenými hamstringy a ztuhlými bederními vzpřimovači, kdy navíc držíme nohy rovně, se setkáme s plošinou v bederní části a překlopením či ostřejším zalomením v hrudní části, která pohyb vykompenzuje. Tedy jak jsme psali, pro nás je již toto tím maximálním rozsahem a tyto maximální rozsahy jsou riskantní pro naši bederní páteř. V těchto maximálních rozsazích totiž doslova vytlačujeme naše želé s ploténky a příliš této komprese či příliš časté tyto komprese mohou způsobit to, že se nám to nakonec podaří a želé s koblihy dostaneme ven stejně, jako když se zakousneme do skutečné koblihy naplněné marmeládou. Z hlediska zkrácených hamstringů je např. i toto jeden z důvodů, proč doporučujeme, aby byla kolena ohnutá a protahovali jsme se s obou stran. Není to však jen tento důvod. Představte si člověka hypermobilního, kde chybí dostatečná kloubní vůle a on se dostane celými dlaněmi na zem i dál nebo člověka který bude mít zkrácené, ztuhlé vzpřimovače trupu (což je z hlediska diagnostiky velice časté) a bude se snažit dostat do velkých pohybových Andy-G-toe-touchrozsahů. Zkuste si představit naší koblihu. Je třeba si uvědomit, že něco váží naše hlava, naše ruce, náš celý trup a to co je uvnitř, a mnoho dělá přirozeně i samotná gravitace. Tím chci říct, že již v samotném stoji na naše ploténky působí celkem vysoký tlak a s předklonem tento tlak dramaticky vzrůstá. V případě většího či dlouhodobého tlaku v určitých doslova „zlomených“ segmentech páteře riskujeme zdraví.
Často poslouchám, že účel těchto velkých rozsahů je protažení. Mnohdy protažení zad či hamstringů nebo v případě kobry je to i protažení břicha. Mysleli jste ale na to, co skutečně v těchto polohách protahujete, jak se Vaše páteř rozvíjí a že třeba také existují i mnohem lepší způsoby, jak efektivněji dosáhnout protažení daných partií?

Sečteno a podtrženo: znovu se dostáváme k tomu, že musíte znát svoje tělo či musíte nechat druhého zjistit, jak Vy sami jste na tom, protože na své záda logicky nevidíte. Jestliže máte nějaké omezení, je třeba tomu přizpůsobit i Váš pohyb. Jestliže tak neučiníte, riskujete zbytečné zranění.

(Autor: Martin Snášel)

 

Zdroje:

sequencewiz.org

malcolmpulliam1.blogspot.cz