Nadhodnocené a škodlivé cviky ve fitness 3.část

1. Sumo mrtvý tah s přítahem k bradě

Často používaný cvik v crossfitu a na kruhových trénincích. Nebudeme rozebírat zbytečnost samotného cviku, nevhodnost svalových skupin jako jsou horní fixátory lopatek pro obyčejné cvičence. Co nás však zajímá je nebezpečí poškození ramenního rotátoru, vzniku bolestivého ramene či zranění zápěstí v rámci jeho přetočení. Lokty by se neměly nad ramena. Navíc přiliš mnoho lidí má slabé jádro k tomu, aby provádělo takový cvik a tedy velice přetěžují dolní část zad. Z toho nám vychází, že všechnu práci dělají ramena a k tomu navíc špatně v nepřirozeném pohybu a spojíme vše se zády a zápěstím, máme zde skutečně dost nesmyslný a škodlivý cvik.

 2. Crossfit swing

Swing sám o sobě je pozitivní cvik, je však dost těžký a je nutné se ho správně naučit, jinak vám může nejen poškodit záda, ale v případě této varianty i zapěstí či ramena. V případě tohoto známého crossfit „amerického“ swingu, kde kettlebell letí až nad hlavu, je velké riziko zranění. Nechme stranou, co vše se v tomto případě může stát, když bude člověk unavený a ztratí nad vším plnou kontrolu, což je v tomto případě velice jednoduché. Samotný pohyb až nad hlavu nám přirozeně často naruší správnou polohu zad( bederní páteř a krční páteř), což je dost zásadní, tedy budeme nevhodně přetěžovat spodní záda a může dojít k zranění. Navíc značnou práci začnou přebírat ramena a to v nevhodném úhlu v nekontrolovaném nárazu v kolíbání nad hlavou, což je značně rizikové.

3. Shyby s ohnutými kolenyShyb nespočívá jen v tom se přitáhnout za každou cenu, při shybu by mělo pracovat celé tělo a především jádro samotné. Tím, že ohneme nohy v kolenou do flexe, znemožníme zádům správné nastavení,  a tedy budeme přetěžovat spodní záda místo toho, abychom cvičili celé tělo v komplexu. Jestliže chceme cvičit skutečně s vlastní váhou, musíme používat celé tělo a především naše jádro, zde používáme jen izolovaně horní část a to navíc nevhodným způsobem. Navíc dopomáhat někomu ve shybu podporou o kolena znamená ještě více ho vychylovat ze správné polohy, tudíž škodit jeho zádům.

4. Zakopávání v sedě

Tento cvik patří mezi mé top cviky zbytečných cviků, který vám kromě izolovanému napumpování vašich hamstringů nepřinese naprosto nic pozitivního. Dejme stranou vůbec polohu v sedě, které bychom se měli maximálně vyvarovat, v tomto případě je však zcela nesmyslná. Jestliže budeme chtít použít větší zátěž, velice snadno dostaneme naší pánev do podsazení, tedy budeme přetěžovat spodní část zad. Otázka větší zátěže je v tomto případě dost relevantní, a pro slečnu či staršího pána to může být velice málo. Zakopávání v sedě jsou ale především naprostá ztráta času pro každé zlepšení v čemkoliv, kromě napumpování našich svalů.

http://www.coretraining.cz/2012/09/nejvice-nadhodnocene-cviky-ve-fitness-2-cast/

http://www.coretraining.cz/2012/09/nejvice-nadhodnocene-cviky-ve-fitness-1-cast/