4 Nejčastější chyby ve strečinku, rizikové pro naše záda

1. ÚKLON

Častý problém při protahování v úklonu je ten, že záda by měly být rovná a my bychom se měly vytahovat hlavně do výšky a poté mírně do strany,nejlépe s oporou o koleno. Jestliže tak nečiníme a pokračujeme v hlubokém úklonu do strany, dochází k vysokému tlaku na bederní páteř. Ten může způsobit jeho poškození či může dojít k dlouhodobým problémům se zády. (Chyba viz. foto)

2. HLUBOKÝ PŘEDKLON

Velmi často používaný cvik ve strečinku je hluboký předklon s nataženými nohami. Ten vytváří velký tlak na meziobratlové ploténky v oblasti bederní páteře. Již samotná hmotnost těla vytváří obrovské přepjetí, které může skončit zraněním. Důležité je také si odpovědět, co vlastně chcete protahovat. Jestli jsou to záda, pak je třeba pracovat i z druhé strany a pokračování do větších hloubek je nesmyslné a kontraproduktivní. Jestli máte v plánu protahovat hamstringy, pak je nesmyslné ohýbat záda. (Chyba viz. foto)

3. KOBRA

Cvik, který jsem myslel, že se již používat nebude, ale nyní ho stále častěji vidím. Pro zdravého člověka, bez větších dysbalancí, by tento cvik neměl být rizikový. V rámci  protažení  břišních svalů, kyčelních flexorů a uvolnění zádových svalů bych ale, v tomto případě, používal jiné, bezpečnější formy protažení, např. na míči, či použil jiných cviků.  Pro mnoho lidí např. s hyperlordozou a problémy se zády je naprosto nevhodné chodit do takto krajních poloh v extenzi.(Chyba viz. foto)

 

4. PŘITAHOVÁNÍ KOLEN V LEHU NA ZÁDECH

Častou chybou, kterou můžeme vidět, je zvedání hlavy, kdy dochází k přetěžování a následné bolesti za krkem. Hlava by měla být pevně na zemi, stejně nemá docházet k podsazení v oblasti pánve, sedací část by měla zůstávat pevně na zemi. Na druhé straně při předsunutém držení hlavy je vhodné podložit hlavu polo vypuštěným overballem či ručníkem. (Chyba viz. foto)