Nejvíce nadhodnocené a škodlivé cviky ve fitness 1.část

Některé cviky jsou již tak běžné, že jen málo lidí se vůbec zamyslí nad jeho smyslem či efektivitou. Cvik se časem stává tak populární, že ho všichni již slepě přebírají a nevidí jeho negativa či možná lepší řešení. Právě o tomto by měla být tato rubrika na pokračování. Vždy vybereme některé tradiční a známé cviky a rozebere jejich použití. Není naším cílem odsoudit nějaký stroj či cvičení a poslat ho do horoucích pekel, ale zamyslet se nad možnými chybami, nesprávným použitím a ukázat lepší možnosti. Nadhodnocené tedy neznamená špatné, ale znamená, že existují lepší a vhodnější varianty.

Zvedy nohou ve visu

Zvedy nohou ve visu je příklad, jak si dost pokročilý cvik najde velkou popularitu u začátečníků a středně pokročilých. Zvedy nohou ve visu mohou být v určitých situacích volbou, pokud je váš celý střed těla již dost silný a jste natolik vyspělý cvičenec, abyste dokázal podstatně podsadit pánev vpřed bez většího napětí v ohybačích kyčle a dokázali i správně aktivovat určené svaly.  Toto je však dost náročné .  V opačném případě budete převážně pracovat jen na svých kyčelních flexorech, což je pro začátečníka či pokročilého s mnoha dysbalancemi naprosto nevhodné. Snadno vše zjistíte i tak, že se zavěsíte do popruhů, abyste si nepomáhali rukama a zády a zjistíte jak je to těžké. Často se tento cvik provadí i s pánví vysazenou či na stoji, což je již absolutně nevhodné.

Dělat toto cvičení přímo na stroji určenému pro tento cvik je tedy ještě horší volbou. Je mnoho testů jak zjistit, jestli dokážete tento cvik udělat správně. Pakliže chcete aktivovat „jádro“ jako takové, jsou mnohem vhodnější metody.

Stahování kladky v sedě

Je mi jasné, že se teď nechápavě díváte, co jsem to sem napsal. Ano, stahování kladky nepoužívám již opravdu delší dobu ani pro sebe, ani pro své klienty. Nerozumím moc tomu, proč by všichni měli přijít, většinou po celodenním sezení z práce, a pak se někde opět posadit a začít něco tahat dolů. A K tomu si snad navíc zapřít do něčeho kolena, aby to dokázali stáhnout dolů.

V běžném životě nic takového neděláte a tak rozhodně nečekejte skutečné výsledky. Pozor, nemluvím zde o pumpování svalů, které může být pro kulturistu zajímavé ale o výsledcích silových a především o správné funkční aktivaci svalů celého těla.  Navíc stále častěji vidím u tohoto cviku špatné postavení těla, prohýbání, zaklánění, či  špatné zapojení svalů, které si nesou i do dalších pohybových vzorců a pak nejsou schopni udělat správně shyb  či přítah vlastního tělo k čemukoliv. Vyměňte tento cvik tak, abyste přitahovali vlastní tělo či abyste alespoň používali cvičení ve stoje a vaše celé tělo bylo nuceno pracovat a stabilizovat celý pohyb. Nejen že bude cvičení funkčnější a posílíte celé tělo, ale spálíte i více kalorií. V rámci rehabilitace použijte spíše gum. expandery, therabandy či závěsné systémy.

 

Leg press

Mnoho kulturistů teď začne nadávat a razantně bránit tento cvik. Rozhodně není tento článek o tom, abychom některý ze cviků zcela odmítli a zavrhli ho, jen se zaměřujeme na mnohem lepší možnosti. Můj problém č.1 je ten, že sedíme a tlačíme jen nohami nahoru a náš zbytek těla je bez práce. Navíc ve většině případů se stává, že provedení, a to nejen v plném rozsahu s nohami uprostřed či nahoře na desce, vede k velké flexi a tlaku v kyčlích a vy neudržíte ve správné poloze přirozené křivky v zádech. Vše pak vypadá stejně, jako byste dělali mrtvé tahy s kulatými zády. Naopak pouhé krátké hmitání a pumpování nohami může být pro kulturistu zajímavé, ale nemá to co do činění s funkčním tréninkem či tréninkem pro potřeby běžného cvičence.

Převracení pneumatik ze země

Převracení pneumatik se stává stále větším hitem i ve funkčním hnutí. Není pochyb o tom, že převracení těžkých pneumatik je jedním z nejlépe vypadajících cvičení, které vám posílí celé tělo.  Má to však jeden velký háček.  Je to zároveň jeden z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších cviků a patří mezi specifické cvičení nejpokročilejších a vyspělých sportovců. Tento cvik se stává stále populárnějším i přesto, že je to vhodný cvik pro určité specializované sportovce a není tedy vhodný pro běžné cvičence.

Málokdo má totiž vhodnou mobilitu v kyčlích a v dalších částech těla, aby dokázal pohyb udělat správně a každý druhý, včetně zkušených strongmanů, neudrží správnou pozici páteře, takže vidíme velmi nebezpečné pozice hrudních, ale i dokonce bederních kyfóz, při pokusech zvednout pneumatiku.

Jestli potřebujete podobný druh silových cvičení, existují i jiné bezpečnější a zdravější možnosti než převracení pneumatiky.

Vždy mějte na paměti, že důvod, proč cvičíte na prvním místě, je zlepšit a udržovat se ve zdraví. Tedy je třeba vždy přeskočit cvičení, které pro vás není vhodné a nahradit ho jiným vhodnějším.