Tipy jak ovlivnit držení těla po celý den

Život v dnešním „moderním“ světě zahrnuje až příliš velké množství posezení pohodlí, a díky tomu je pro nás dost obtížné udržet správné držení těla i na pár minut, natož hodin. Ale s trochou úsilí a s několika zásadami je možné, abychom zlepšili postavení po celý den. Výhody takového držení jsou podstatné: vhodná poloha ke snížení možnosti poranění dolní části zad, kolen, kotníků či ramen. Lepší zapojení středu těla a to i jeho jádra „core“.

Každodenní dnešní život má tendenci způsobit, že sezení při práci, držení těla při naší cestě do práce či dokonce ve spánku, nesprávný pohyb ve volném čase, nám postupně přidělává asymetrie a dysbalance na těle. Samozřejmě, že není jednoduché vše změnit najednou, ale malé kroky mohou od základů udělat velké změny.

Držení těla při práci

Začněte tím, že si nastavíte své křeslo tak, aby vaše kolena byly ve stejné výšce jako vaše boky nebo mírně nižší. Počítačový monitor by měl být umístěn přímo před sebou, úhel brady je ohnut dolů 20 až 30 stupňů. Jas obrazovky počítače by měly být přiměřený místnosti. Pokud je to tmavší, snižte jas.

A co je důležité, přestávky každých 30 minut. Dlouhou dobu bez pohybu a změny pozice totiž nevydržíte ve správné pozici. Pomoct může i střídat dobře nastavený gymnastický míč s židlí, či vždy udělat krátkou přestávku a protáhnout se.

Snažte se držet ramena neustále v depresi a dávejte i pozor na to, jakým způsobem se shýbáte pro dokumenty či papíry nebo tašku. Stále mějte na paměti rovná záda a vždy především k podání používat vaše nohy a ne vaše záda. To mějte na paměti i po celý den. Nevhodné zvedání předmětů ze země bývá nejčastější příčinou problému se spodními zády.

Pokud máte schůzi vaší společnosti, navrhněte se sejít ve stoje. Stále více společností na západě se setkává dynamicky ve stoje. Dokonce podpoříte efekt schůzky, protože dle zkušeností jsou tyto setkání kratší, ale mají vyšší produktivitu.

Držení při cestě do práce a z práce

Většina z nás tráví hodně času na cestě, a to většinou automobily. Je dost důležité myslet už v samotném autě, jak v autě sedíme a jak máme nastavené tělo. Je třeba si správně nastavit zrcátko a volant, abychom se správně vytáčeli a nebyly v sedadle moc vzadu, kdy by nám to způsobovalo předsun hlavy.

Když máte dlouhou cestu autem nebo vlakem, dělejte časté přestávky a protáhněte se, rozhýbejte se. Pohyb je při dlouhém sezení hodně důležitý.

I cestou autem si můžete hezky zacvičit, sice nebudete hopsat a skákat a funět, ale cvičit brániční dýchání a aktivace „core“ může být dokonce při sezení v autě a držení volantu k tomu, jako stvořené.

 Také typ obuvi, kterou nosíte, není nepodstatný. Vhodné je nosit kvalitní obuv, která podporuje příčnou i podélnou klenbu nohy. U lidí s plochými nohami je třeba myslet na zdravotní vložky. Dlouhodobé nošení obuvi na vysokém podpatku může zhoršovat Vaše obtíže. Jestliže je to jen trochu možné a navíc jste na nerovném povrchu, choďte bez bot na boso. Chození na boso na rovném povrchu pro lidi s plochými nohami není však zrovna nejlepší řešení.

Nepoužívejte výtah a radši choďte pěšky, pak ale věnujte pozornost tomu, jak jdete po samotných schodech a snažte se držet maximálně stabilně bez náznaků kolíbání do stran. Pakliže máte těžké tašky, rozložte si je do obou ruk než by jste je drželi jen v jedné ruce. Myslete jakým způsobem tašku nesete.

A co doma?

Po dlouhém dni v práci a cestě domů je velmi lákavé se posadit a prosedět u televize. Zkuste udělat pravý opak, vezměte psa či přítelkyni a běžte alespoň na procházku. Po celém dni je třeba se hýbat. Regenerace je také klíčovou součástí zbytku dne, procházka, protáhnutí, cvičení, masáž, odpočinek. A potom kvalitní spánek.

 Držení těla při spaní

I poloze ve spánku je třeba věnovat patřičnou pozornost. Za nevhodné je považováno spaní v poloze na břiše. Velice důležitá je i velikost polštáře. Ta by měla být taková, aby polštář udržoval hlavu v prodloužení osy páteře. Pokud máte velké polštáře či máte více pod hlavou, dochází pak k bolestem za krkem a dlouhodobě mohou takto snadno vznikat dysbalance. Lepší řešení by bylo, si jeden polštář dát po kolena v poloze na zádech, bohužel otázka stále je, jak změníme polohu těla v samotném spánku. Vhodný typ lůžka nelze jednoznačně určit. Obecně platí, že lůžko by mělo být takové, abyste po probuzení nepociťovali žádné obtíže.

Zdroje: www.fitness-programs-for-life.com

             http://yourcustomchair.com