Příčné svaly břišní a bolesti zadTransversus abdominis –

Začátek – vnitřní plocha VII.-XII. Žebra, okraj hlubokého lisu        thorakolumbální fascie, crista iliaca, ligamentum inguinale.

Úpon- aponeurosa Linea alba

Inervace- n.intercostalis (VII.-XI.) kořenová inervace TH7-L1

Funkce: rotace trupu, komprese vnitřních orgánů, spoluúčast při břišním lisu a dýchání, kaudální snopce pomáhají regulovat napětí v canalis inguinalis.

(zdroj- Bc.Michal Peroutka/Funkční trénink Core ve sportovní přípravě/)

 

Příčné břišní svaly- Transversus abdominis (TA) působí jako stabilizátor v dolní části zad a základních lidských svalů. Patří k hlavním svalům  „core“  a jde o stabilizační sval bederní páteře. Slabé TA má tedy často za následek problém v dolní části zad.

Transversus abdominis  je nejhlubší vrstva břišních svalů a prolíná se mezi žebry a pánví, vodorovně od přední strany k zádům. Při aktivaci TA se vytváří přirozený hluboký „korzet“ kolem vnitřních orgánů a bederní páteře. Tato aktivace podporuje vnitřní orgány a pomáhá vytlačit vzduch při nuceném výdechu. Jednou z hlavních funkcí TA je stabilizovat páteř při pohybech, které se týkají i rukou a nohou. Odhaduje se, že kontrakce TA a dalších svalů snižuje vertikální tlak na meziobratlové ploténky až o 40%.

Pokud jsou tyto svaly slabé, břišní stěna se vyboulí vpřed a zvýší se lordóza v oblasti páteře.

Jak aktivovat transverzus abdominis?

Obecně existují dva způsoby, jak cíleně aktivovat TA- přes pánevní dno a přes bránici. V rámci cvičení se používají izometrická držení či stahování břicha k páteři. Tyto techniky si popíšeme v některém z dalších článků, takže sledujte bedlivě CORE TRAINING CZ či se přihlašte na náš základní Core workshop Level 1. Jestliže se naučíme správně aktivovat scaly TA, pak můžeme toto praktikovat u mnoha cviků na břišní svaly a celé tělesné jádro „Core“.

 

Cesta ke zdraví a plochému břichu

Bez stabilní páteře a správné kontrakci TA, nedokáže nervový systém efektivně pohybovat svaly v končetinách a funkční pohyby nelze řádně provést. Transversus abdominis a segmentové stabilizátory (např. multifidy ) páteře fungují tak, že nemohou v pohybu pracovat jeden bez druhého.

I když je pravda, že TA má zásadní význam na tělesné jádro „Core“ a tělesné zdraví vůbec, má tento sval vliv také na pojem známý jako vystouplé břicho. Neustálé zaměření u lidí ve většině fitness center na nejznámější vditelný six pack – Rectus abdominis(Přímý břišní sval) samo o sobě nemůže dát člověku skutečně silné a ploché břicho. Tohoto efektu je dosaženo pouze prostřednictvím soustředění se ve cvičení na TA. Tradiční břišní cvičení, kdy se neustále přetěžují povrchní svaly jako je např.Rectus abdominis , nám totiž nejen nepomůže k silnějšímu a hezčímu břichu ale naopak nám může dlouhodobě zakládat na závažné svalové dysbalance.