PRAKTICKÝ PŘÍKLAD: ONLINE TRENÉRSTVÍ OHROŽUJÍCÍ ZDRAVÍ LIDÍ

Dnes je taková online doba. Vše je rychlé, vše se dá objednat na dálku, nemusíme nic řešit a nikam jezdit. Ano, má to svá pozitiva. Objednám si na dálku jídlo, když nestíhám. Objednám si tričko či kalhoty, když si nestíhám přijet vše vyzkoušet. Online řeším věci s přáteli a nemusím za nimi jezdit. Ano, má to ale také mnohá negativa. Jak je to třeba s tréninkem a jeho objednáním online? Rok od roku totiž narůstá takováto nabídka služeb a trenérů, kteří vám pošlou online trénink a vy za nimi ani jezdit nemusíte. Dokonce vám mnohdy takto ten trénink vedou. Jen zaplatíte, vyplníte několik základních údajů a trénink přijde na email. Jak jednoduché, že? Ano, rozhodně ty peníze jsou takto velmi jednoduše vydělané, ale je to správné, logické a je to vůbec profesionální? Je možné takhle práci trenéra dělat, či je to špatně?

Businessman working on white background

Na téma online trenérství jsem kriticky psal již před pěti lety zde (Odkaz). Od té doby se bohužel tento způsob jen více vzrostl, společně s nárůstem fitness youtuberů, kteří v tom vidí snadný výdělek. Je až s podivem, kolik lidí si vůbec něco takového objedná, přitom by je určitě nenapadlo třeba napsat nějakému trenérovi určitého sportu jako je tenis, lyžování, box či MMA, a desítky dalších, aby jim poslali nějaké video a napsaný trénink a že se to naučí sami. Pravda ale je, že dnešní instantní, povrchní a rychlá online doba nahrává tomu, že se hloupě bourají či zpochybňují základní principy, jak mají určité služby a práce, ale mnohdy i jejich hodnoty, fungovat. Stále častěji rok od roku se mi stává, že lidé chtějí, abych jim pomohl s jejich bolestí a problémy na dálku i bez jakékoliv diagnostiky a analýzy. Na druhé straně by chtěli ale poslat videa a podrobné fotky a popis cviků. Tedy lenost a pohodlnost vítězí mnohdy nad základními principy, tedy tím, kde mohu co nejvíce zjistit a individuálně pracovat s člověkem dle jeho zjištěných příčin a potřeb bez přímého motorického učení a osobní práce s klientem?

JEDEN Z MNOHA PRAKTICKÝCH PŘÍKLADŮ

 Motivací k napsaní tohoto dalšího článku bylo zvyšující se množství lidí, kteří mi chodí s problémy na funkční diagnostiku, kteří mi poté sdělili, že si vlastně objednali nějaký online tréninkový plán. Poslední kapkou bylo to, že za mnou přijel pán z velké dálky s tím, kdy řešil rozsáhlé problémy ohledně výhřezů plotének jak v bederní, tak v hrudní části a s dalšími s tím souvisejícími problémy se zády. V rámci toho, kolik dalších problematických bodů jsem našel v rámci celé komplexní funkční diagnostiky, jsem byl poté šokován, když mi bylo sděleno, že nyní cvičí již nějaký čas v rámci poslaného online plánu, který si zakoupil od jednoho známého českého fitness youtubera. Vtipné je, že zmíněný známý online trenér věděl o daném stavu z poslaných informací tohoto člověka a stejně bez rozpaků poslal velmi amatérský plán. Jaká byla učiněna změna, jak se v plánu odrazil individuální přístup? Stačí si prý jen snížit zátěž. Jak (s)prosté, že?

Toto byla pro mne opravdu poslední kapka, kdy jsem si řekl, že jsem nucen se znovu poonline-trainer 5ti letech znovu ozvat. Kdo že to byl? Není podstatné jmenovat “trenéra” (Je možné mu tak říkat, když nezvedne své pozadí ze židle?), protože není rozhodně jediný. Je celá řada těch, o kterých bych mohl napsat a porovnat s mými zkušenostmi, kolik lidí se mi po jejich online tréninku a doporučeních ozvalo s problémy.

Jak vypadal plán dotyčného pána s výhřezy plotének a mnoha souvislými problémy v oblasti kyčlí, trupu a ramen?

V prvním dni cvičí nohy a záda. Nejdříve má zadní dřepy s velkou činkou a velmi zajímavé je, že nejdříve dělá předklony s jednoručkami na záda a zadní stehna ( Myšleny jsou nejspíš RDL s jednoručkami) ve 4 seriích a hned poté má cvičit mrtvý tah s velkou činkou. Mimochodem v diagnostice mi vyšlo, že pán má se vzorem dřepu zásadní problémy, kdy díky mnoha omezením a slabostem těžko dodrží alespoň základní mechanické pravidla pohybu do dřepu. Tedy problémem bude pro něj i dřep se zátěží vpředu, natož vzadu, což může být pro něj dost rizikové. Samotné další spojení nejdříve předklonů s jednoručkami (samotný název je nesmyslný) a následně mrtvých tahů, beru jako ukázku naprostého amatérství a to nejen ve spojení s problémy klienta. Navíc, psát na dálku mrtvý tah, aniž bych klienta viděl v pohybu a znal, je vrchol hlouposti a neprofesionality a může ho velmi poškodit. Na začátku rehabilitace zad rozhodně nemohu doporučovat mrtvý tah s velkou činkou natož v takovém spojení. To, co by tam bylo mnohem vhodnější, je zjistit dané vzory určitého člověka a vše ho přeučit a zlepšit. To by ale daný trenér nesměl být online a musel by místo vytváření vtipných youtube videí investovat čas a peníze do vzdělání.

Druhý den dostal klient trénink popsaný jako tlakový. Tedy začíná prsními svaly, kdy má provádět benchpress na lavici. Poté šikmé tlaky s jednoručkami a nakonec, světe div se, tlaky s velkou činkou nad hlavou ve stoje. Skutečně tleskám. Benchpress je velmi technický cvik, který opravdu nelze napsat člověku s bolestmi/ problémy se zády. Je mnoho jiných variant, které lze použít. Tlaky s velkou činkou nad hlavou ve stoje je pro tyto lidi ještě o třídu nebezpečnější a techničtější a doporučení tohoto cviku je v tomto případě vrchol neznalosti a ignoranství. K dalším doporučeným cvikům jako upažování ve stoje či krčení ramen ve stoji s jednoručkami nemám co říct, co se týká doporučení takového cvičení do plánu začátečníkům. Samozřejmě to není ani cesta k tomu, aby se daný člověk zlepšil, pokud chceme napravit jeho bolesti a problémy.

Třetí den je podobný prvnímu, jen s malou obměnou cviků, která je také opravdu pastvou pro oči. První cvik je znovu mrtvý tah, poté má cvičit přítahy v předklonu s činkou, kde je opravdu velký kompresní a i především střihový tlak na záda, což ale nejspíš není pro online trenéra problém, že? Vždyť přeci jako youtuber má velmi vtipná videa a navíc se přece v různých videích zmiňuje o mnoha dysbalancích a jak s nimi nadobro zatočit. Tedy jistě ví jak na to, že? Ano, marketing prodá dnes všechno, i hloupost a nevzdělanost pseudofitness trenérů, kterým lidé zbaští to, že když se účastnili nějakých soutěží, tak v tom cvičení jistě budou dobří. Posledním cvikem je dřep na boxu, což by mě zajímalo, jaký účel u daného člověka v rámci vedení má mít, protože obyčejně jde o cvik, který se používá při zvyšování maximální síly.

Poslední 4. den není třeba nějak zvlášť popisovat, protože jde znovu o nějaký mix cvičení podobný 2. dnu, který je pro mě spíše nesourodým chaosem. Zajímavé tam jistě je, že nejdříve tam máme tlaky na ramena a poté tlaky na hrudník a poté znovu upažování na ramena. Trénink pokračuje cvičením na vršek zad a supersérie na paže.

PROČ JE ONLINE ŠPATNÁ CESTA

Peníze v košiTedy takto vypadá velmi stručně popsaný plán pro člověka, kterého daný online trenér osobně nikdy neviděl. Nikdy neviděl ani jak popsané cviky provádí a nikdy ho nic neučil. Neviděl nikdy, jak se hýbe, jakou má techniku a mechaniku daného cvičení. Nikdy neprovedl danému člověku žádné testování, žádnou diagnostiku a to, co zvládne, zná maximálně jen z jeho popisu přes email. I přes to, že v podstatě o klientovi neví vůbec nic, jedno věděl. Věděl, že daný člověk má značné problémy v celé oblasti páteře a není na tom nejlépe. Ve chvíli, kdy se měl minimálně zarazit a říct si, že tam může být také mnoho dalších souvislých problémů v oblasti pohybu, mobility, stability, koordinace, síly a dalších funkčních problémů, k ničemu takovému ale vůbec nedošlo. I tak mu poslal plán a to navíc i pro samotného začátečníka velmi amatérský a hloupý I kdyby nebyl problém žádný. Tento youtuber má pro mnohé lidi vtipná a zábavná videa, ale toto mi osobně moc vtipné a zábavné nepřijde. Vydělávat tímhle způsobem peníze by mělo být spíše trestné a odsouzeníhodné a rozhodně by se o tom nemělo mlčet a něco takového tolerovat a podporovat. Daný člověk nejen vyhodil peníze do koše, ale díky své neznalosti, kdy se nechal “opít rohlíkem”, riskoval se svým zdravím.

MŮŽE TRENÉR PRACOVAT ONLINE?

Může trenér pracovat online? Ano, může v případě, že daného člověka již poznal a člověk prošel komplexním testováním a diagnostikou, prošel motorickým učením v cvičeních a pohybových vzorech atd. a byl také obeznámen se základními pravidly tréninku atd. Tedy obecně řečeno, online trénink může fungovat při delší spolupráci. Může fungovat jako inspirace třeba pro znalého cvičence či trenéra, otázka vždy je, o koho a o co jde a jestli zná potřeby a vyzná se v cestě, která vede k danému cíli.

V případě, že k ničemu takovému nedošlo, je online trenérství je pouhým byznysem, kdy se dotyčný dostane ke klientovým penězům velmi jednoduchým, hanebným způsobem. Online trenérství je pro mě znakem těch, kteří se takto sami usvědčují z toho, že nevědí, jak má tato práce správně, bezpečně a efektivně vypadat a ponižují tuto práci na nějakou službu typu “sex po telefonu”. Trenér by měl již dle názvu trénovat, kouč by měl koučovat, vest, učit.

Alarmující ale rozhodně je to, že se tito online hlupáci nestydí prodávat navíc takto amatérské plány lidem, kteří mají zdravotní potíže, které patří do rukou odborníků a profesionálů a navíc svými neznalostmi ohrožují jejich zdraví. Bohužel mají štěstí, že stávající legislativa zatím nezná žádné tresty za něco takového. Takže bychom alespoň neměli zavírat oči a varovat ostatní. Naopak musíme vyzdvihovat ty trenéry a fyzioterapeuty, kteří dělají svou práci profesionálně a zodpovědně a nehrají si na nějaké odborníky na všechno jen pro získání další koruny navíc.

(Copyright©Martin Snášel/ Coretraining.cz2019)