10 DŮLEŽITÝCH FAKTŮ, KTERÉ BYSTE MĚLI VĚDĚT O BOLESTI ZAD

post-1-0-87051400-13597089271. Bolest zad je běžná a normální

Více jak 80% lidí zažije větší či menší bolesti zad během svého života. Mnohde se uvádějí ještě větší čísla. Jistě to není nic příjemného, jistě to člověka nepotěší a může to být více či méně omezující, ale je třeba to brát podobně jako chřipku či nachlazení. Většina lidí se z chřipky vyléčí během pár dní a u akutní bolesti zad je to podobné. Je to zkrátka běžnou součástí života. Během pár dnů, maximálně dvou týdnů po akutním ústřelu zažívá zlepšení 85% lidí. Tedy dlouhotrvající chronické problémy má pouze velmi malý počet lidí, jejichž součástí problému také může být mnoho dalších faktorů.

2. Snímky vám automaticky neříkají to, co se děje

Dnes je v tomto případě automatické, že když chceme něco dělat se zády, musíme si nechat udělat snímek (MR ,rentgen…), jinak vše vypadá bezradně. Je to ale skutečně tak?

K dispozici je velká a stále narůstající část studií, které ukazují, že nejen že snímky nedostatečně korelují s příznaky u lidí s bolestmi bederní páteře ( studie 2,4,5), ale také to, že většina lidí bez bolestí dolní části zad či jinde má mnohé změny na páteři, které naopak nezpůsobují žádné bolestivé příznaky ( studie 1,3,5). Z těchto důvodů je těžké říci, proč je určitý člověk v bolesti.

 Z nové studie, kterou Landon a jeho kolegové provedli, kdy analyzovali údaje od roku 1999 až do roku 2010 na téměř 24.000 lidech v ambulantní péči pro akutní či chronické bolesti, zjistili, že  provádění snímků má smysl u vzácných případů u tzv. „ červených vlajek“. Zjistilo se také, že u lidí, u kterých se dělají snímky přes jakékoliv typy bolesti zad, je osmkrát větší pravděpodobnost, že se provede chirurgický zákrok. Přitom na chirurgickou léčbu bolestí zad jde ročně jen v USA 86 miliard dolarů ročně.

V jedné ze známých studií byla MR provedena u lidí, co neměly bolesti zad. 52% mělo protruze ploténky či jiné spinální abnormality u nichž se běžně doporučuje chirurgický zákrok. V podobné studii se MR prováděla na jednotlivce, kteří nikdy netrpěli bolestmiimage001 bederní páteře a odhalili, že 1/3 měla značné spinální abnormality a 20% z nich mělo výhřez ploténky.

Samozřejmě to neznamená, že všechny snímky jsou ve všech případech irelevantní, ale znamená to, že nejsou vždy nezbytné či užitečné. Ve skutečnosti existují důkazy o tom, že v některých případech, mohou snímky situaci ještě zhoršit ( studie 6). Lidem, kteří mají bolesti zad či problémy je často řečeno, že jejich záda jsou poškozena či mají nějaké vady, což může vést ke zvýšenému strachu a úzkosti či vyhýbání se nějaké činnosti. Tímto mohou celkově zhoršovat stav, který není nijak vážný či zde nemá souvislost.

 Souvislé studie:

 1. Teraguchi et al, (2013) Prevalence and distribution of intervertebral disc degeneration over the entire spine in a population-based cohort: the Wakayama Spine Study.
 2. Videman et al, (2003) Associations Between Back Pain History and Lumbar MRI Findings
 3. Cheung et al, (2009) Prevalence and Pattern of Lumbar Magnetic Resonance Imaging Changes in a Population Study of One Thousand Forty-Three Individuals.
 4. Endcan et al, (2011) Potential of MRI findings to refine case definition for mechanical low back pain in epidemiological studies: a systematic review.
 5. Brinjikji et al, (2015) MRI Findings of Disc Degeneration are More Prevalent in Adults with Low Back Pain than in Asymptomatic Controls: A Systematic Review and Meta-Analysis
 6. Webster et al, (2010) Relationship of early magnetic resonance imaging for work-related acute low back pain with disability and medical utilization outcomes.

14585515_10207582875631354_2003315078_n3. Bolest zad není způsobena tím, že něco není ideálně nastaveno

Neexistuje žádný důkaz, že by bolest zad byla způsobena automaticky tím, že nějaká část není srovnána či symetrická dle pevně tvrzených ideálů a podmínek. Tím, že by pánev byla více v anteverzi či Vaše páteř byla více kyfotická či lordotická. Je mnoho důkazů, že nic z toho nemá přímou koleraci s bolestí. Více jsem psal sám zde: http://www.coretraining.cz/2016/10/chybna-postura-jako-automaticka-pricina-aneb-diagnostiky-dle-tovarniho-schematu/  či http://www.coretraining.cz/2016/03/5-mytu-na-tema-napravy-drzeni-tela/

Jsou studie, kde se zkoumala zvyšující anteverze pánve ve spojení s bolestí zad u těhotných žen. Ženy s touto změnou postury neměly větší pravděpodobnost, že by měly mít větší bolesti zad. Mohu říci, že i moje žena, která má ještě mnohem větší anteverzi pánve než před těhotenstvím, je nyní, dá se říci, bez problémů oproti stavu předtím. Systematický přehled o více než 54 studií nezjistil žádné spolehlivé důkazy o korelaci mezi držením těla a bolesti.  Ve studiích se ukázala pochybnost i nad běžnými tvrzeními jako jsou délka nohy či staženost hamstringů či iliopsoasu v automatické spojitosti s bolestí.

Samozřejmě, je třeba poznamenat, že mnoho lidí se cítí lépe po tom, co si zacvičili či podstoupili nějaký druh léčby. Je ale těžké říci, čím přesně to bylo, co přesně pomohlo. Nicméně, toto zlepšení často krátkodobých bolestí je způsobeno snížením svalového či psychického napětí, zlepšením hydratace, prokrvení a zlepšením svalových funkcí a mnoha dalších faktorů, nikoliv v důsledku nového uspořádání tělesných struktur.

4. Větší bolesti zad neznamenají větší problémy

Úroveň bolesti je velmi zřídka úměrná tomu, jak velký problém se v těle vytvořil. Bolest je mnohem složitější, než to, že by úroveň bolesti měla úroveň výše škody. Hrát roli mohou např. minulé zkušenosti, mnohé souvislé zdravotní faktory, spánek a kvalita způsob pohybu/ cvičení a kondice, stejně jako psychologický faktory, to všechno a mnohem více,16-neu-782-back-pain-650x450 hraje důležitou roli v tom, jak velké bolesti bude jedinec mít. ( studie 1,2,3,4,5,6)

Kromě toho, náš nervový systém má schopnost regulovat, kolik bolesti člověk cítí v daném okamžiku. Pokud má člověk stále velké bolesti v zádech, tak to může být i tím, že se sice stav zlepšil, ale nervový systém se stal přecitlivělým.

Souvislé studie:

 1. Shiri et al (2013) The role of obesity and physical activity in non-specific and radiating low back pain: The Young Finns study; Seminars In Arthritis and Rheumatism June 2013, vol.42(6):640-650
 2. Taylor et al (2014) Incidence and risk factors for first-time incident low back pain: a systematic review and meta-analysis: The Spine Journal October 2014, Vol.14(10):2299-2319
 3. Manchikanti et al (2014) Epidemiology of Low Back Pain In Adults. Neuromodulation: Technology at the Neural Interface, Vol.17: 3–10.
 4. George et al. (2012) Predictors of Occurrence and Severity of First Time Low Back Pain Episodes: Findings from a Military Inception Cohort. PLoS ONE 7(2): e30597
 5. Wilkens et al (2013) Prognostic Factors of Prolonged Disability in Patients with Low Back Pain and Lumbar Degeneration in Primary Care: A Cohort Study. Spine. Jan 1;38(1):65-74
 6. Campbell et al (2013) Prognostic Indicators of Low Back Pain in Primary Care: Five-Year Prospective Study. The Journal of Pain. August 2013. Vol.14(8):873-883

 

5. Chirurgie je složitá volba, bolesti se mohou časem snižovat

back-surgeryJen nepatrný podíl lidí s bolestmi zad je ve stavu, který bude vyžadovat chirurgický zákrok. Většina lidí s bolestmi zad může stále zůstat aktivní, zlepšovat se v porozumění tomu, co znamená bolest, a určení faktorů, které se podílejí na jejich bolesti. To by jim mělo pomoci pokračovat v obvyklých denních úkolech, aniž by bylo nutné se uchýlit k operaci.

V průměru nejsou výsledky z operací páteře ve střednědobém a dlouhodobém horizontu o nic lepší než u nechirurgických zákroků, jako je cvičení, tedy pohyb a další způsoby nápravy. To je i to, co hodně souvisí i s naší filosofií systému FSU ( www.functionalspine.cz ).

Jak napsal sám Dr. Bruce E.Landon z Harvard Medical School „většina běžných bolestí zad se zlepší samo o sobě maximálně do tří měsíců a spíše i v mnohem kratší době“. Sám k tomu říká, že často nejhorší co můžeme udělat je aplikace různých injekcí či chirurgických zákroků, kde nemusí být žádné lepší výsledky. Dle Dr. Bruce mají tyto agresivnější zásahy spíše potenciál dělat věci horšími. Při akutní bolesti poměrně dobře zabírají věci jako jsou běžné léky na bolest, chlad a poté teplo a následně dobře zvolené cvičení.

Vzhledem k tomu, že bolest zad je spojena s mnoha vlivy, které se liší mezi jednotlivci, může náprava a ošetření, které se zaměřují na rozhodující faktory každého jednotlivce, být jinak efektivní. Je velmi časté, že se léčba soustředí jen na jeden aspekt problému, ale je třeba se soustředit na mnoho okolností, které mohou pomoci. Tím, že člověk bude zkoumat různé vlivy, které se třeba týkají životního stylu, stravy, spánku, psychiky a rozhodně mechaniky a formy pohybu a snaží se je aktivně řešit, má velké šance, že bolest může být výrazně zkrácena a lidé mohou žít šťastnější a zdravější život.

6. Ideální sed je pouze teoretický mýtus

Měli bychom se všichni posadit rovně, upravit záda ramena a všechny věci mají být skvěle srovnány? Toto jistě posloucháte ze všech stran. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, žádný specifický ideální sed pro prevenci bolestí zad neexistuje. Více v tomto mém posledním článku zde: http://www.coretraining.cz/2016/10/konec-polopravd-o-spravnem-sezeni-aneb-jak-skutecne-chranit-vase-zada/

 Různé druhy postury vyhovuje různým lidem, proto každý hlásí problémy z jiných druhůbigstock-young-man-in-office-with-compu-29935619 sedů. Ideální možný sed může být ten, který vyhovuje vám či obecně ten, co je více v pohybu, kde střídáte polohy. Schopnost měnit svou pozici, místo toho, že budete strnulí a ztuhnutí v určité jedné pozici, spolu s pravidelných pohybem, je pro lidi s bolestmi zad velice důležité.

 

7.Vyhýbat se pohybu a práci v dlouhodobém horizontu nepomůže

 

I když je pravda, že když máte bolesti zad, mohou být některé pohyby nepříjemné, je dobře známo, že jakmile se vrátíte k pohybu a práci co nejdříve jste schopni, je to mnohem lepší pro nápravu a prevenci obtíží než klid na lůžku. Pokud jste v silné bolesti, když sedíte nebo stojíte, klid na lůžku může být užitečný. Ale omezte jej na několik hodin v kuse, ne déle než pár dní. Cvičební program může pomoci hojení během akutního vzplanutí, prevenci opakování epizod bolesti zad a zlepšit funkci, pokud máte chronické bolesti zad. Je důležité v rámci toho komunikovat s odborníkem na vytvoření vhodného cvičebního plánu .

Je běžné, a to zejména v prvních několika dnech bolestí zad, že váš pohyb se významně změnil. Je to podobné jako když kulhá ten, kdo měl poraněný kotník. I když bude zpočátku těžké se dostat zpět do hodnotné činnosti, když máte bolesti, je to velmi důležité. Mnoho lidí se po epizodě s bolestí zad může začít pohybovat úplně jinak kvůli strachu z bolesti nebo přesvědčení, že tato činnost je nebezpečná. Taková změna pohybu může být v dlouhodobém horizontu nezdravá a může zvýšit tlak v zádech. Jestliže i s tím vyhledáte pomoc odborníka na pohyb a jeho nápravu, může se situace značně změnit.

   

 Zde souvislé studie:

 1. Balagu, F. et al., 2012. Non-specific low back pain. The Lancet, 379(9814), pp.482–491.
 2. Darlow, B. et al., 2015. Easy to Harm, Hard to Heal. Spine, (August 2016), p.1.
 3. Picavet, H.S.J., Vlaeyen, J.W.S. & Schouten, J.S.A.G., 2002. Pain catastrophizing and kinesiophobia: Predictors of chronic low back pain. American Journal of Epidemiology, 156(11), pp.1028–1034.
 4. Pincus, T. et al., 2002. A systematic review of psychological factors as predictors of chronicity/disability in prospective cohorts of low back pain. Spine (Phila Pa 1976), 27(5), pp.E109–20.
 5. Swinkels-Meewisse, I.E.J. et al., 2006. Acute low back pain: Pain-related fear and pain catastrophizing influence physical performance and perceived disability. Pain, 120(1-2), pp.36–43.
 6. Waddell, G., 1993.Simple low back pain: rest or active exercise? Annals of the rheumatic diseases, 52(5), p.317.
 7. Wynne-Jones, G. et al., 2014. Absence from work and return to work in people with back pain: a systematic review and meta-analysis. Occupational and environmental medicine, 71(6), pp.448–56.

8. Špatný spánek ovlivňuje bolesti zad

Když má někdo bolesti, může být klidný noční spánek problematický. Záleží také na tom, o jaký problém v zádech jde. Nicméně, to funguje oběma směry. Tedy cesta ke zlepšení spánku může zlepšit bolesti zádech a na druhé straně zhoršený spánek může vést k bolestem zad. Proto snažte zlepšovat spánek a souvislé faktory, které Váš spánek zlepší. To může být velmi užitečné pro snížení bolesti v zádech.

9. Stres, špatná nálada a starosti mohou mít vliv na bolest zad

I to, jak se cítíme může ovlivnit množství bolesti, kterou budeme cítit. Bolest zad může být12752115_946258272089801_101871146_o vyvolána s následnými změnami v souvislostech životního stresu, špatné nálady či úrovně úzkosti. Tyto faktory mění jak naše napětí v těle, dýchání a stav nervového systému, tak zároveň ovlivňují i to, jak se pohybujeme, či dokonce co děláme. V důsledku stresu se mění i to, že děláme i jiné věci, než bychom dělali v případě dobré nálady. Tedy zlepšit relaxaci a uklidnit psychiku či zlepšit náladu může být velkým přínosem v pomoci bolestí zad. Tedy věnujte pozornost tomu co Vás baví, co máte rádi, co vás rozesměje. Naučte se relaxovat, udělat si klid pro sebe. To je velmi cenné.

10. Silový trénink je užitečný a bezpečný pro Vaše záda

Cvičení je obecně přijímáno mezi všemi uznávanými subjekty jako nejlepší metoda pro léčbu bolestí zad jak akutní, tak chronické fázi ( studie 1). Studie prokázaly četné výhody a dlouhodobou bezpečnost různých typů silového tréninku ( studie 2,3,4,5) a to včetně tréninku s vyšším zatížením ( studie 5, 6) .

12313950_929378113808623_3504845669360710727_nMnoho lidí s bolestmi zad má strach ze cvičení a vyhýbá se jim, protože si myslí, že jim může způsobit ještě větší problémy. To však není pravda! Je mnoho studií, které potvrzují, že pravidelné cvičení pomáhá nejen co se týká posílení svalů, zlepšení svalové koordinace a stability, ale i posílení imunitního systému, zlepšení psychiky atd. To vše celkově zlepšuje fyzický i psychický stav.

Souvislé studie:

 1. O’Sullivan and Lin (2014) Acute low back pain Beyond drug therapies; Pain Management Today, Volume 1, Number 1.
 2. Steele et al (2015) A Review of the Clinical Value of Isolated Lumbar Extension Resistance Training for Chronic Low Back Pain; American Academy of Physical Medicine and Rehabilitation Volume 7, Issue 2, Pages 169–187.
 3. Searle et al (2015) Exercise interventions for the treatment of chronic low back pain: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials; Clinical Rehabilitation 2015, Vol. 29(12) 1155 –1167.
 4. Bjorn et al (2015) Individualized Low-Load Motor Control Exercises and Education Versus a High-Load Lifting Exercise and Education to Improve Activity, Pain Intensity, and Physical Performance in Patients With Low Back Pain: A Randomized Controlled Trial; Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, Volume:45 Issue:2 Pages:77-85.
 5. Pieber et al (2014) Long-term effects of an outpatient rehabilitation program in patients with chronic recurrent low back pain; Eur Spine J 23:779–785.
 6. Vincent et al (2014) Resistance Exercise, Disability, and Pain Catastrophizing in Obese Adults with Back Pain; Med Sci Sports Exerc. 46(9): 1693–170.

(Autor: Martin Snášel © coretraining.cz 2016)

Zdroje:

m.independent.ie

paincloud.com

trustmephysiotherapy.com