Krční páteř: Relaxace vedoucí k bolesti

sesunutedrzeniKaždý z nás má různé způsoby jak po náročném dnu relaxovat. Pro některé z vás to je jistě strávení času na gauči u svých oblíbených televizních pořadů či filmu nebo u nějakých her na počítači. Jestli byl den plný práce, tréninku a pohybu, tak na tom není zcela nic špatného. Problém však je, že jak je rizikové držení těla a pohybové stereotypy při práci, tak stejně rizikový může být chybný způsob relaxace, která může způsobit mnoho napětí ve Vašich svalech. Navíc Vám mnohé pozice mohou zpočátku připadat pohodové a nemusíte ani tušit, že si škodíte. Jednat dle pocitů může být ale mnohdy matoucí.
Společná příčina mnoha mých klientů bývá napětí či bolest v oblasti krční páteře, ramen a hrudní páteře. Existuje mnoho příčin, ale špatné držení těla hraje často velmi klíčovou roli. Často je náprava určitého problému nekonečným příběhem, protože s daným člověkem netrávíte celý den a pak jen přemýšlíte, proč se něco stále nedaří.
To přesné o čem je nyní řeč jsou nekontrolované pozice při relaxaci. Jedna velmi častá je ta, kdy se sesunete celým tělem do gauče, Vaše páteř je v kyfotickém prohnutí, ramena v protrakci a Vaše hlava ve značném předsunu. Toto je pozice, která je velmi tradiční záležitostí a i když vypadá velmi pohodlně, dost narušuje stav Vašich svalů. Touto pozicí totiž dostáváte celou oblast svalů do značného napětí. I když nejde o stejný tlak jako ohnutí páteře a hlavy před počítačem, kde působí i gravitace, je to pozice, která nás dost poškozuje. Navíc mnozí ještě přemýšlejí o svém nastavení těla před počítačem, ale již neřeší, jak se dívají na televizi či čtou knihu.
Přemýšlejte o tom. Zkuste si všímat, jak vypadají Vaše ramena, Vaše hrudní páteř. V jaké pozici je Vaše hlava? Jste vyhrbení, Vaše ramena jsou posunuté nahoru a dopředu, Vaše hlava je zalomená vpřed? Při tom se díváte na svůj oblíbený pořad či film? Co si myslíte, že se stane? Myslíte, že Vaše svaly skutečně relaxují?
Ne nerelaxujete, Vaše pocity Vás obelhaly. Z této opakované pozice spustíte dominovýnapětí efekt, kdy se dostane do napětí a zkrácení celá řada svalů. Přijdou první bolesti za krkem, napětí Ve vašich horních fixátorech, Vaše ramena se budou dostávat do elevace, Vaše prsní svaly se budou zkracovat, Váš hrudní koš bude tuhnout. To vše samozřejmě ovlivní i celé Vaše dýchání. Vzhledem k tomu, že dýchání je náš základní pohybový stereotyp, domino celkové dysfunkce je na cestě. Můžeme ke všemu ještě přidat tréninkový proces, kdy mnoho cviků, které budeme cvičit, budeme provádět automaticky se špatnou technikou, ať se snažíme či nesnažíme. To vše je pak začarovaný kruh.
Běžné řešení mnoha těchto chybných pozicí a nastavení je v masáži či v práškách na bolest, to však samozřejmě řeší jen bolest jako takovou. Bolest či nějaké napětí nás často upozorňuje na to, že něco není v pořádku a tělo nás prosí o nápravu. Bohužel když začne tělo prosit je často už dost pozdě. Je třeba těmto problémům předcházet a ne čekat na bolesti či zranění. Přemýšlejte tedy více o příčinách svých problémů. Přemýšlejte nejen nad tím, jak cvičíte či v jakých pozicích pracujete. Přemýšlejte také o tom, jak odpočíváte!

Jako každý zlozvyk, bude pak nějakou dobu trvat, než předsun hlavy a celého těla zlomíte. Uvolnit celou oblast, ošetřit bolestivé body, protáhnout potřebné svaly je první cestou. Následná okamžitá cesta je funkční trénink, tedy posílení potřených segmentů, náprava držení těla a osvojení zvyků a pohybových stereotypů. Oblast krku je součást celého jádra, hlubokého stabilizačního systému, tedy je třeba vše posilovat v souvislosti na celém systému. Zajímat se o jednu kloubní oblast a ostatní nechat kde jsou, může být velice kontraproduktivní, naopak optimální aktivace celých řetězců může leckdy učinit zázraky. Mnoho lidí posiluje vše na těle, ale velmi málo věnuje pozornost oblasti krku jako by ani neexistoval, přitom právě krk je nejvíce pohyblivou oblastí páteře a vše vám drží především svaly. Jde také poté o to, jak se i vede pohyb a jak se posiluje. Viděl jsem za poslední dobu mnoho ukázek cvičení na krk, které byly chybné. Tedy příští článek budu věnovat vhodné posilování krku a celé oblasti.

(Autor: Martin Snášel)