Technologickým pokrokem k větší bolesti zad a většímu ohnutí páteře

texting-poor-posture2Od zvířat se lišíme v mnoha směrech. Zatímco u čtyřnohých zvířat je páteř jen určitou klenbou, náš vzpřímený osový orgán je neustále atakován silou gravitační, s čímž je spojena funkce celého našeho těla. Nemluvě o naší schopnosti podléhat civilizačních chybným návykům. Jedním z nich je i náš technologický pokrok, který nám na jedné straně tak pomáhá a na straně druhé nás doslova zabijí. Ano mluvím o počítačích, tabletech a mobilech, které jen u nás udělali za posledních 10-15let takovou posturální „paseku“, že se člověk nestačí divit. Bohužel i sám jsem toho příkladem. Se zády jsem neměl nikdy větší problém, jen asi před 17 lety, kdy jsem se snažil zvednout přes 200kg na mrtvý tah a po noční práci jsem neodhadl své možnosti, tak jsem si pak poležel doma. Není to ale zhola nic proti tomu, jak již několik let aktivně píšu a pracuji na počítači. Jak to se často pravdivě říká, kovářovic kobyla chodí bosa, a tak sám jsem si neuvědomil, jak sedím sám. Byl jsem stejný jak moji klienti. Ještě jsem dokázal pohlídat svá spodní záda, ale můj krk jakoby neexistoval. Problémy mojí krční páteře se rychle zhoršovala a přišel první ústřel do zad. Ano, ne do krční páteře, ale do spodních zad a já si rychle uvědomil své chyby. Sám jsem si na sobě vyzkoušel, že naše páteř nepracuje nějak nezávisle, pracuje jako celek. Krční, stejně jako bederní páteř, mají společné to, že jsou odkázány na svaly, přesněji řečeno na jejich optimální souhru, nechrání je žádný skelet jako u hrudní páteře. V rámci tohoto tématu jsem o krční páteři psal zde: http://www.coretraining.cz/2014/08/sternocleiodomastoideus-a-jeho-podcenovany-negativni-vliv-na-nejen-stabilitu-patere/ .
V případě větší a dlouhodobé komprese mají tyto oba segmenty také společnou větší náchylnost k degeneraci a vzniku stenózy. Držení těla a chybné pohybové návyky velice ovlivní nejen samotný segment, v našem případě krční páteře, ale celou páteř jako takovou a to i problémy s rameny atd.

Každodenní fakta

Lidé tráví každý den v průměru 2-4 hodiny tím, že je jejich krk ohnutý, když sledují své textové zprávy na mobilu, tablet či notebook. To je 700 až 1400 hodin ročně. Průměrná dospělá hlava váží 5-6kg, když je ve svislé nebo neutrální poloze. Nicméně, vzhledem ke gravitaci se s ohybem hlavy dolů stává těžší a těžší.

badposture

Studie zjistila, že ohýbání hlavy na 60 stupňů, kdy si chcete zlepšit pohled na Váš počítač, tablet či mobil, zvýší tlak na Vaši krční páteř až na cca 30kg. To už je takové těžší malé 7-8 leté dítě. Stále častější ztráta přirozeného zakřivení krční páteře vede postupně ke zvýšenému přetěžování krční páteře, což však ovlivňuje páteř jako celek. Nejde jen o ohyb vpřed, ale i pozici hlavy do úklonu, kdy si např. hlavou podkládáme telefon či se díváme na monitor ze strany, má nepříjemné důsledky a to postupným vychylováním celého axiálnímu systému.
Nemusí také jít jen o nějaký velký ohyb krku. Naklánění hlavy pouhých 15 stupňů vytváří 12kg tlaku na naše záda; 30 stupňů se může rovnat 20kg tlaku; 45 ° náklon přidává sílu 25kg tlaku.

balanced,unbalanced copyDržení těla – stále více aktuálnější

Tyto zjištěná fakta nám znovu dokazují, jak důležité je optimální držení těla a jak fatální dokáže být dlouhodobé opakování chyb. Držení těla ovlivňuje mnoho dalších věcí, Vaši psychiku, činnost mnoha vnitřních orgánů, Vaše dýchání. Zajímavé jsou i studie, které dokazují, že dobré držení těla zvyšuje testosteron a serotonin v těle, a také snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Dobré držení těla je dokonce spojeno s osobnostními rysy, jako je tolerance k riskování a pozitivnímu přístupu k životu, dobré náladě
Špatné držení těla bývá spojena s řadou zdravotních problémů, včetně bolesti hlavy a mnoha neurologickými problémy, depresemi, zácpou, a srdeční chorobami. Především si způsobíte bolesti, které se mohou stát chronické a vše může skončit až na operačním stole.
Tedy technologický pokrok je úžasná záležitost, ale z hlediska vývoje člověka se z nás pomalu stávají zase opice. Nedávno jsem ve sportovních zprávách viděl nový sport, opičí běh, kde závodníci sprintují po čtyřech. Sportovec z jedné země z Asie si pochvaloval, jak se sport dostává do módy a závodníků je stále více. Řekl, bych, že to nebude dlouho trvat a karta se obrátí a módní bude běhat po dvou. Je nemožné zabránit technologickému pokroku, ale musíme si uvědomit, jak každý den ovlivňují našeZendaya chills for an interview outside of the dance studio držení těla, naše zdraví. To současně velice ovlivňuje i naše sportovní aktivity, kdy ani cíleně nemusíme dělat určité pohyby v zásadě špatně, ale často si neuvědomíme mnoho toho, co naše tělo ovlivňuje celý den a jak to následně ovlivní naše cvičení. Vezměme si např. tlaková či i přítahová cvičení po celém dni stráveném v nevhodné pozici u počítače v práci a do toho další hodiny u telefonu atd. I kdybychom se mnohdy snažili držet naše ramena či hlavu, kde chceme, bude to spíše zbožné přání. Toto všechno ovlivňuje Váš výkon a naopak tento výkon bez náležité kompenzace a přípravy na tento výkon bude jen zhoršovat Váš problém. Dalším otazníkem je i to, že často se zamýšlím nad tím, co vůbec dokážu jednou či dvakrát týdně, když daný člověk nezmění, co dělá celé hodiny denně. Je to jako chtít zhubnout a dát do cvičení všechno, ale v jídle nezměnit nic a dávat si denně smažené křidélka a párečky.
Tedy snažte se změnit to, co děláte celý den, změňte polohu, v které pracujete na pc v práci či doma. Změňte polohu hlavy, při které píšete textové zprávy na mobilu. Vždy je řešení a navíc můžete dělat i 2 pozitivní činnosti najednou (viz. slečna na obrázku napravo). Snažte se více přemýšlet, jak, co a proč u čeho děláte. Změňte Vaše držení těla a Váš pohyb a změníte i Váš život.

(Autor: Martin Snášel)

 

Zdroje:
www.cbsnews.com

www.wristassuredgloves.com

www.j-14.com