Nejvíce nadhodnocené a škodlivé cviky ve fitness 4.část

1. Podávání overballu (pomůcky) v lehu za zády

Je s podivem, že je možné tento cvik ještě vidět a to navíc často ve spojení se zdravím. Tento cvik sloužící k posílení mezilopatkových390l svalů je pro klasickou klientelu dost rizikovou záležitostí a pro ostatní naprostou neefektivní zbytečností. Proč? Člověk, který je hyperlordotický, nemobilní v hrudní páteři a ramenou, což je zcela typické pro běžnou veřejnost, se bude při tomto cviku prohýbat v bedrech, tlačit lopatky k sobě a ramena držet v elevaci. Je třeba si uvědomit, že  samotná poloha na břichu je dost náročná a fyziologicky složitá na správné držení. Člověk si tedy z tohoto cvičení odnese nevhodné zatěžování horních fixátorů a spodních zad. Za druhé pracovat tímto způsobem v této pozici je pro ramena nevhodné a rizikové. Pro hypermobilní jedince bude tento způsob cvičení zcela neefektivní a určité problémy pro ně budou také platit.

dumbbell-exercises-22. Úklony s jednoručkou

Tento cvik bych zařadil do škatulky nejhloupějších cviků století. To, čeho se snažíme neustále vyvarovat, tedy např. tahat předmět či tašku z či do úklonu, protože je to nebezpečné pro naše záda, zde tak činíme cíleně. Je třeba si uvědomit, že zde nepracují jen šikmé břišní svaly, ale v hlubokém úklonu především quadratus lumborum,  který je napojen na bederní obratle. Při malém rozsahu a malém pohybu ho budeme tímto cvikem jen koncentricky posilovat (což tímto způsobem není vhodné), při jeho častém větším zkrácení a pohybu do většího rozsahu však přímo riskujeme problémy se zády. Za druhé jde o dost neefektivní cvik, který nám ani nepomůže, jako v případě farmářské chůze, k dynamické stabilizaci.

3. Dřepy (cvičení) na stroji Smith

Problém nejsou jen určité rizikové pozice v tomto stroji, ale stroj sám o sobě. Nejen při dřepu, ale při cvičení jako takovémsmith-machine nevyužíváte mnohé stabilizační svaly, které je třeba využívat a ani svaly nepracují ve správné souhře s hlediska agonisty a antagonisty. Cvik je stroj, tedy logicky slouží spíše na rozvíjení struktury než funkce, tedy určité izolované cvičení cílené na hypertrofii. Možné je ho použít i na konci tréninku, kdy je náš neuromuskulární systém již dost zatížen. To jsou některá pozitiva. Jinak ale převážné použití Smith stroje může být kontraproduktivní jak z hlediska získání síly, tak z hlediska správné posturální funkce. Necvičit něco ve správné funkci znamená nesprávné pohybové návyky a větší příklon ke zranění. Typickým nevhodným použitím je právě dřep, kdy při dřepu na smith stroji jsou většinou nohy spíše vpředu či mimo správnou osu, tedy se jedná spíš o způsob Hacken dřepu, kdy zatěžujeme hlavně přední řetězce, vypojujeme hamstringy, hýždě a především svaly našeho „jádra“. Toto vše je rizikové pro naše kolena a naše spodní záda. Navíc toto vše může dost zhoršit formu našeho volného dřepu.

no-hand-rails4. Špatné držení těla na kardio strojích

Opření se o držadla či ohnuté tělo a odpočívání s rukami položenými na desce?  To můžeme vidět zcela běžně v každém fitness centru na kardio strojích. Toto špatné držení těla s ohnutými zády či pomáhání si rukami vede ke špatnému pohybovému stereotypu a přetěžování mnohých částí těla jako jsou záda, ramena či krk. Nemluvě o tom, že vaše intenzita samozřejmě chátrá. Chcete-li vytěžit maximum s kardio přístrojů, nastavte si zátěž, kterou zvládnete, ale bude pro vás dostatečně zatěžující. Jestliže se přidržujete, dělejte tak jen krátce a velice zlehka a nesmí to narušit formu vašeho držení těla. Instrukce jsou přirozeně stejné, jako když normálně běžíte, chodíte či chodíte do schodů. Při těchto aktivitách si také nebudete číst či nebudou pracovat jen nohy a horní polovina bude odpočívat, nebo snad ano?

(Autor: Martin Snášel)