Jaký má stres vliv na vaše zdraví a 11 tipů jak se mu vyhnout?

eliminate-stressDnešní doba je velmi materiální, povrchní a uspěchaná. Honba za penězi, úspěchem, neustálý tlak nejistot či mnohé problémy a stres od okolí. Žijeme v civilizaci plné stresu a tento stres ovlivňuje nejen naše chování a i následné tréninkové výsledky, ale samozřejmě naše zdraví a má např. i velký vliv i na bolesti zad, imunitu či problémy se srdcem. Odpovězte si upřímně: Do jaké míry si myslíte, že stres má vliv na vaše zdraví? Osobně mohu říci, že rozhodně velký, protože jsem si dobou velkého stresu sám prošel, a tak moc dobře vím, jaké všechny problémy se u mě projevily. Váhové úbytky, vysoký krevní tlak, komplikované záněty a ztráty imunity, pokles výkonosti, neschopnost cokoliv řešit atd. Podle poslední studie otištěné v European Hearth Journal, více než 7000 lidí, kteří oznámili, že jejich zdravotní stav je „hodně “ nebo “ extrémně “ ovlivněn stresem, mělo více než dvakrát vyšší riziko komplikací se srdcem nebo podlehli úmrtí na srdeční infarkt ve srovnání s těmi, kteří neuvedli žádný vliv stresu na zdraví. To znamená, že vaše psychická pohoda má velký vliv na srdeční choroby.

Stres by neměl být nikdy ignorován a je nutné ho řešit a zahrnout pevně do samotného tréninku či rehabilitace/rekondice. Psychika má prokazatelný vliv na zlepšení zdraví a schopnost nejen léčit, ale i zlepšovat výsledky a výkonost. Mezi možné příznaky stresu patří úzkost, bolesti zad, zácpa nebo průjem, deprese, únava, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, poruchy spánku, dušnost, ztuhlost krku, žaludeční nevolnost a přibývání či ztráta na váze. Docela velký seznam, že? Poznali jste nějaký z těchto problémů i u sebe či víte, že se stres týká i vás?

Naučte se kontrolovat svou hladinu stresu a zkuste těchto několik našich tipů. Nezapomeňte ale, že když nevyjde žádná vlastní pomoc z těchto či jiných tipů a problém je příliš velký či komplikovaný, nebojte se obrátit na okolí či na specialistu. Vaše zdraví a samotný život je to nejdůležitější.

1. Nebojte se a nestresujte se věcmi, které nemůžete ovlivnit (Počasí, změna programu, dopravní zácpa atd.)13-exercise-de-stress-130312
2. Řešte efektivně malé problémy. To vám může pomoci získat pocit kontroly.
3. Den začněte s úsměvem a snažte se hodně smát. Každý den si udělejte nějakou malou radost.
4. Zkuste se dívat na změny jako pozitivní výzvu a ne jako na hrozbu.
5. Pracujte na řešení konfliktů s ostatními lidmi.
6. Promluvte si o problémech s důvěryhodným přítelem, členem rodiny nebo poradcem.
7. Stanovujte si reálné krátkodobé cíle v práci a doma. Vyhněte se přeplánování.
8. Pravidelně cvičte. Každodenní pohyb efektivně zmírňuje stres.
9. Pravidelně jezte dobře vyváženou stravu a mějte dostatek spánku.
10. Meditujte a naučte se relaxovat. Je mnoho lidí, kteří vůbec nedokážou vypnout. Běžte do meditačního centra, zajděte na jógu, naučte se dýchat.
11. Najděte si něco, co vám bude naplňovat váš život. Mnoho lidí nemá žádný pevný koníček či zálibu, která je naplňuje či jim vytváří smysl života.

(Autor: Martin Snášel)

 

Zdroje:

huynhphuclinh.wordpress.com

www.boldsky.com

coreperformance.com