Jak udělat správně svůj první shyb

Co nepomůže:

  Stahování kladky:

Biomechanika tohoto pohybu je zcela jiná než u shybu jako takového. Nefunguje vám střed těla a celkově vám nefunguje celé tělo, což je velký problém. Stejný problém, jako když vám někdo tvrdí, že ke kliku vám pomůže dělat rozpažky na lavici a tucet podobných nesmyslů.

    Stroj na shyby s asistencí:

Rozhodně lepší varianta než samotné stahování kladky. Avšak i v tomto případě vám tato možnost k většímu zlepšení nepomůže.  Biomechanika v rámci strojového brždění neprobíhá správně, a tak se vaše dovednost ve shybu výrazně nezlepší. Stejně podobný účinek mají bohužel i gumy, které se hojně používají, výrazné úspěchy však nepřinášejí.

Je mnoho rad, jak se zlepšit ve shybu či udělat první shyb. Základ je však zcela jasný. Bez modelací shybů a shybů jako takových, se ve shybu nezlepšíte. Musíte vyzkoušet postupné progrese a propracovat se tak ke svému prvnímu shybu.

Zde jsou některé možnosti ke zlepšení ve shybu:

 

Když zvládáte držení na obou rukou, zkuste na jedné- Zdroj:Breakingmuscle.com

1. Vyvěšení na hrazdě

Pokud se chystáte vytáhnout sami sebe ve svislé poloze, pak je nejpotřebnější se nejprve naučit udržet se viset se svou vlastní hmotností. Toto jsem sám používal u shybů jednou rukou, kdy jsem se jako opice držel co nejdelší čas vyvěšený na jedné ruce. Tímto získáte silný úchop, který se vám vrátí zlepšením ve shybu. Zůstaňte vyvěšení co nejdéle jak vydržíte. Když získáte určitou sílu, zkuste i jiné úchopy či zkuste ručkovat.

2. Přítahy lopatek na hrazdě

Přítahy lopatek na hrazdě jsou opravdu dobré pro lidi, kteří mají problémy s aktivací svých latissimů. Získání této dovednosti, kdy dokážete vytáhnout samotné lopatky s vyvěšení a zpět dolů, je skvělý způsob, jak se naučit, jak začít shyb skutečně vašimi latissimy. Vaše záda budou poté silnější a budete umět vše správně zapojit.

3. Horizontální přítahy k tyči či závěsnému systému

Dobré pro zlepšení, když ještě neuděláte první shyb, je postupné progresivní zlepšování v horizontálním přítahu jak

Zdroj: www.climbingstrong.com

pod tyčí, kruhy či pod závěsným systémem. Udělejte plný správně technický přítah a spusťte se, poté akci opakujte s tím, že vše ztížíte.

4. Isometrické držení

Isometrie je ohromná pomůcka pro budování síly. Držte izometrické držení v oblastech, v kterých jste nejslabší tak 5-10sec. Zkuste se také držet s nějakou přídavnou zátěží apod. Je to velmi užitečná věc ke zlepšení síly ve shybu.

5. Negativní opakování

Použijte plyobox či lavici, abyste se dostali vysoko k hrazdě. Na začátku musí být vaše brada nad hrazdou. Uplně nejlépe, když začnete až od hrudníku. Přidržte se několik sekund nahoře a poté pomalu, kontrolovaně sestupujte s bržděním pohybu dolů až do narovnaných paží. Poté vše opakujte. Můžete následně přidávat zátěže a zefektivnit tak výsledek. Vše však musí být pod kontrolou, jinak to může být i nebezpečné.

 

Náročné cviky jako je banán se nejdříve naučte od trenéra

6. Banán

Pokud se chystáte udělat opravdu správný shyb, budete se muset naučit, jak vytvořit gymnastický typ „dutého“ banánu se svým tělem. Pozice banánu vám dá dobrou sílu středu těla, musíte se k ní ale dopracovat. Držte nohy u sebe na zemi, pevně v kolenou. Správně aktivovaný střed těla, ruce za hlavou. Vydržte tak dlouho, jak můžete vydržet se správnou aktivací a vybuleného břicha.

7.Obrácený banán

Obrácený banán je v podstatě pozice prkna s napnutými rukami na zemi. Jinak styl aktivace a držení je stejné. Držte 30s v dobré formě. Jestliže však nezvládáte správně klasické prkno, zapomeňte na tento cvik.

8. Shyby s asistencí

Pokud se vám nedaří zcela dostat se do shybu, je vždy dobré mít sparing partnera, který vám pomůže. Místo však toho, aby vás chytil za nohy, ať vám dává podporu za dolní žebra.

Časté chyby, které můžeme vidět u shybů:

1. Dopomáhání si kyčelními flexory a zády kýváním, trhy, či nohami ohnutými v kolenou atd., nic takového nejsou shyby.

Ne, toto opravdu není shyb, jen nejkratší cesta k problému zdroj:crossfitoneworld.typepad.com

  Skutečné kvalitní a efektivní shyby neaktivují kyčelní flexory apod., ale střed těla, který by jim měl pomoci. Udržujte tělo celou dobu v banánové pozici.

2. Nestabilní lopatky a pokrčené ramena před provedením shybu. Způsob shybu, který nevede ke správnému zapojení, ale spíše k bolesti hlavy a dalším pozdějším problémům.

3. Ukončení dolní části shybu s pokrčenými rukami s následným dalším opakováním. To není celý shyb, to je nedokončený shyb. Tedy celý shyb je do propnutých rukou a zpět.

Doufám, že vám tento článek pomůže k vaší cestě ke zlepšení ve shybu. Použijte to, co považujete za efektivní a zajímavé. Každý člověk je jiný a každému může něco vyhovovat či pomoci více než u jiných. Zjistěte, kde je vaše slabina a zaměřte se na ni. Držíme palce k cestě k vašim výsledkům!