10 tipů jak postupovat při bolestech zad

Podle nejnovějších uveřejněných údajů se 295 tisíc lidí v české republice léčí s bolestí zad. Každý 13 člověk kolem 30 let a každý 5 člověk kolem 50 let řeší bolesti zad s lékařem. V Americe zažije akutní bolesti zad za svého života až 80% lidí.

Nedostatek pohybu či naopak špatný pohyb, sedavý způsob života, nevyváženost povrchních svalů oproti hlubokým a špatné držení těla, jsou největší příčinou bolestí zad. Bohužel odborníci se shodují, že špatná znalost faktů ohledně bolestí zad a následné špatné řešení problémů způsobují, že lidé utrácejí miliardy, a to často bez výsledků, za léky a doktory, než by investovali peníze do cvičení, trenérů a celkově věcí souvisejících se svým zdravím, tedy do prevence.

V čem se shodují lékaři a fyzioterapeuti a další odborníci, je to, že včasný zásah a prevence v běžném životě může zabránit závažným a chronickým problémům se zády a zabránit potřebám chirurgie či léků. Je však třeba každý i sebemenší problém brát jako varování a ihned ho řešit, jinak vše přeroste ve velký a leckdy i nevratný problém.

1. Omezit klid na lůžku

Zdá se to nelogické, ale studie ukazují, že lidé s akutními bolestmi zad, kteří jen odpočívají, mají větší bolesti zad, než ti, co se snaží vykonávat své každodenní úkoly, a snaží se být aktivní.

Ti co mají problémy se zády, by se měli vyhnout toho, zůstat více dní na lůžku. Je třeba, aby se snažili co nejdříve začít s aktivitou, jak jen to bude možné.

2. Cvičte s trenérem

Aktivita je často nejlepším lékem na bolesti zad. Není však cvičení jako cvičení a není trenér jako trenér. Mít tělo ve správné pozici a dělat správné pohyby, je jedna z klíčových věcí i při cvičení. Vzdělaný a zkušený trenér v této oblasti je pro vás velká pomoc, opačný případ je často hazard se svým zdravím a zbytečné utrácení peněz. Pečlivě se ptejte na reference, sledujte vzdělání v oboru a specializaci.

3. Udržujte správné držení těla

Drobné „maličkosti“ v celém dni se sčítají a poté mohou vyrůst ve větší problém. Špatné cvičení, špatný pohyb při každodenních činnostech, to vše nám může velice škodit. Jen pouhé chybné naklonění při čištění zubů nad umyvadlo, při obouvání, mytí nádobí, luxování, při celodenním sezení v práci a sledování televize doma, to vše nám způsobuje velký tlak do zad. Maličkosti se sčítají!

4. Vyhledejte specialistu

Nastavení individuálního rehabilitačního plánu konzultujte se skutečným specialistou v oboru. Bolest zad není nic jednoduchého a je třeba vědět přesnou příčinu problému. Ta totiž může být rozdílná. Neexistuje žádný zázračný prášek, pomoci může jen správná volba a cílená pomoc.

5. CORE

Stabilizace core je jedním z klíčových oblastí v prevenci bolesti zad. Hluboké stabilizační svaly jsou kombinace mnoha svalových skupin, které navzájem spolupracují. Je však třeba je umět správně aktivovat. Pokud jsou svaly, které se podílí na stabilizaci páteře, slabé, nastává problém. Vyhnané povrchní svaly nám bohužel stabilizaci nezajistí. Tedy klasické břišní pekáče nejsou řešení, ba naopak jsou často jedním z problémů.

6. Zvýšení mobility

Příliš velká hypertenze a zkrácení je častou příčinnou bolesti zad. Cílem je zlepšení správné mobility a flexibility od chodidel až k hlavě. Toto vše se musí však dělat rozumně a ve správných polohách.

7. Mokré či suché teplo

Velmi častou chybou v řešení bolestí zad je udělat si horkou vanu. Většinou se tak problémy ještě zhorší. Vyhřívané dečky a další možnosti, tedy suché teplo, jsou správnou volbou k pomoci bolavým zádům.

8. Jednostranná zátěž

Není důležité, jestli je práce či sport namáhavé, ale pokud se vše stále opakuje a jednostranně se zatěžuje organismus, tak vše velice přispívá k bolestem zad. Sport i pracovní vytížení musí být správně kompenzovány, a ne naopak, jinak si přiděláváme na větší problémy.

9. Kvalitní spánek

Kvalita odpočinku je velice důležitá, a proto je podstatná také pozice toho, jak spíte. Spánek ve špatné pozici, nebo na nevhodné matraci, může způsobit bolesti zad stejně, jako velké podložení pod hlavou.

10. Kouření a stres

Studie nedávno zveřejněná v časopise American Journal of Medicine zjistila, že současní i minulí kuřáci mají větší pravděpodobnost, že budou mít problémy se zády, než ti, kteří nikdy nekouřili. Ke zmírnění bolesti zad tedy může pomoci i přestat kouřit. Nikotin totiž zkracuje cévy a snižuje dodávku krve do měkkých tkání.
Bolest zad je často spojována také s psychologickými problémy, jako je deprese a úzkost. Terapie může být tedy užitečnou součástí úspěšné rehabilitace.

 

Zdroj: http://www.webmd.com/