Chceš fitness centrum? Máš ho před sebou!

Poslední dobou se nestačím divit, jak nám komerce a konzum zaslepuje oči a náš  pohled na věc. A co je snad ještě horší, jak se tomuto novému trendu přizpůsobujeme.  Nedávno jsem potkal svého známého. Po počáteční konverzaci jak se každý z nás má a co je v našich životech nového se mi začal  stěžovat, kterak nemá čas zajít do posilovny. Díky tomu, že nemá čas, má problém se cvičením. Protože právě proto, že nemůže z časových důvodů dojít do fitness centra,  nemůže tedy cvičit na všech těch moderních strojích, nemůže využít služby krásného běžeckého pásu a nemá tedy ani čas si zacvičit se všemi těmi nejnovějšími cvičebními pomůckami. Pro přitažlivý vzhled by rád získal buchtičky na bříšku – tzv. SIXPACK, jak je v naší malé české republice poslední dobou oblíbené nazývat břišní svaly. Zarazilo mne hned několik věcí najednou a když jsem mu odpověděl na jeho stěžování si, koukal na mne jak kdybych byl malý zelený permoník s šišatou hlavou a za zády mi parkovala nejnovější vesmírná loď. Říkám mu : „máš doma podlahu??“, tak máš přeci kde cvičit, „máš blízko svého  bydliště park??“, tak máš plně vybavené fitko. Chceš být zdravý, silný a v kondici nebo chceš jen svoji verzi oblíbeného sixpacku (váhal jsem se ho zeptat, k čemu mu vlastně budou dobré) ? A sám sebe jsem se dokola ptal, proč lidi hledají pořád něco nového, moderního – zkrátka něco co zrovna teď někdo vymyslel a bude to na 100% fungovat. Když to vše už dávno bylo objeveno a již dávno je dokázáno, že to funguje.

Dost dlouho mi toto setkání zůstalo v mé trenérské hlavě. Tento rozhovor a požadavky mého známého, přesně kopírují stav současného fitness.  Všude kolem nás neustále vznikají nové a nové komerční fitnesscentra, která nám vnucují představu o tom, jak správně by měl každý cvičenec fitness vypadat (břišní pekáče buchet, velké svalové tonusy, které by měly být vyrýsované do těch správných tvarů). A hlavně to, že těchto úspěchů dosáhneme pouze s různými speciálními stroji a přístoji, s těmi nejmodernějšími pomůckami a různými nově vznikajícími způsoby cvičení.  Většinová populace je poté atakována reklamou na tyto druhy cvičení a nikdo z těchto lidí si nedokáže již cvičení mimo fitness centrum představit. Pociťují neustálý stres, jak jsou málo hezcí,  jak málo dělají pro své vlastní zdraví, kterak mají málo svalové hmoty, jak se málo zbavují svého tuku, jak jsou nevhodně a špatně na cvičení oblečeni a tím pádem jak jsou tedy málo úspěšní…

Můj  funkční přístup ke cvičení (a pevně doufám, že i ten správný)  by měl lidem kolem mě otevřít oči a změnit i jejich myšlení (mluvím o lidech které trénuji, stejně jako o trenérech které školím, ale i o lidech z mého okolí např. o vás, kteří teď čtete tento článek).

Co tento správný přístup ke cvičení fitness vlastně znamená? Podle mne,  nejsou nutná velká a krásná fitness centra, které jsou plné uměle usměvavých obchodních prodejců. Celý svět kolem vás  je jedno velké fitness centrum a je jen na vás, jestli se umíte rozhlížet a shodit ze sebe uměle vytvořené klišé. Celé své tělo odcvičíte plnohodnotně a efektivně pouze na zemi, v přírodě na větvích či na hřištích nebo v parku, a to vše na čerstvém vzduchu.

Jediné co potřebujete je dobrý trenér, který vás naučí správným pohybům, aktivaci správných svalů, správné volbě cviků a jejich pokročilosti. Trenéra, který zná lidské tělo jako takové a jeho znalost nekončí u prostého pohybu pákového stroje. Takový trenér, který se nezaměří na pouhé odbourávání tukových buněk a nárůst hmoty.  Právě takový trenér vás dokáže naučit správně cvičit  a změnit tak váš život i vás samotné.

Na západě je tento trend již velice rozšířený. Dobrý a vzdělaný trenér se platí zlatem, místo investic do předražených strojů investujte právě do takového trenéra.  V nedávné době,  jeden z velice známých amerických profesionálních sportovců vzbudil nemalý rozruch, když prohlásil, že nenavštěvoval velká komerčních fitness centra, ale stačilo mu několik základních cviků, které pravidelně cvičil venku v přírodě.

A co ta vnucovaná krása? Stále častěji vidím, jak jsou lidé zaslepeni a místo zdraví se více zajímají o velikost svých svalů a viditelnosti svých břišáků. Všude kolem nich se měří a zkoumá, kolik kdo má tuku či svalů bez důležité zmínky o tom, jak je na tom daný člověk s celým tělem. A také nezmiňuje to, kde člověk potřebuje skutečně pomoci v prvé řadě. Svaly i tuk je pomíjivá záležitost a souvisejí s celkovým aktivním nekonzumním životním stylem.

Momentálně sleduji jednu internetovou událost, kde slečna v rámci změny stravy a pravidelného cvičení má za cíl zhubnout a získat tím krásné hubené tělo. Hned na první pohled má slečna na fotografiích  mnohem větší zdravotní problémy než jen přemíru  tuku na svém těle.  Nikde však již nevidím, že by se její trenér  (pokud nějakého má) snažil změnit tyto reálné zdravotní problémy, které si slečna během svého života a díky svému dosavadnímu  životnímu stylu vypěstovala. Trenéra který by ji naučil správným pohybům a snažil se její tělo skutečně postupně změnit jako celek.

To co se vám tady snažím pomocí tohoto článku sdělit není reklama na osobní trenérství, ale dá se říci, že je to apel na okolí :  „ Co se více zajímat o své zdraví, o svou kondici, o stav svého pohybového aparátu, o to jak je na tom naše síla, naše obratnost, výkonnost či naše dovednosti? Jak jsme na tom s mobilitou či stabilitou????“

 Tyto otázky či dotazy bohužel nikde neslyším a přitom právě výše zmiňované fakta by měly být ta  hlavní motivace pro nás všechny. Sportovní všestrannost s důrazem na zdravý pohyb vám přinese mnohem více než vnucované ideály vytónovaných svalů a krásných zadečků. Přinese vám právě to, co bylo obdivováno vždy, ať se postupem času ideály krásy měnily jakkoliv. Výkony, sílu, obratnost, stabilitu a kondici a to vše ve správném držení těla a s důrazem na zdraví, protože tyto dovednosti chceme stále zlepšovat a to bez zranění či zdravotních následků.